Едногодишно разследване разкри, че тревожният запис на комуникациите между обречения подводен апарат „Титан“ и кораба-майка - документ, който беше разпространен от милиони хора в интернет - е напълно фалшив.
В дневника се твърди, че е описана последната комуникация между подводницата, която се опитва да достигне „Титаник“ с петима пътници на борда, и кораба-майка.
Когато документите от дневника бяха публикувани миналата година, се появиха широко разпространени подозрения, като мнозина се питаха дали стенограмата между двата кораба е легитимна.
Според „Ню Йорк Таймс“ ръководителят на американския правителствен екип, който разследва катастрофата - включително естеството и автентичността на стенограмата от комуникацията - смята, че целият дневник е фалшив.
Капитан Джейсън Д. Нойбауер, който се пенсионира от Бреговата охрана на САЩ и е председател на Морския разследващ съвет, заяви, че неговият разследващ екип не е открил доказателства, че хората на борда на „Титан“ са знаели, че ще настъпи фатална имплозия.
„Убеден съм, че това е фалшива стенограма... тя е била измислена“, каза той, както съобщава „Таймс“.
Протоколите, които бяха публикувани и разпространени с милиони в интернет от неназован автор, разкриваха минута по минута предполагаемата комуникация между подводницата и кораба-майка. Дневниците съдържаха реалистични описания на това, което човек би си представил, че би се случило на борда в последните мигове преди плавателният съд да се взриви.
В дневниците се съдържаха и съкращения и технически думи, уникални за подводницата, което по онова време само още повече убеждаваше читателите, че стенограмата е истинска.
Част от дневниците твърдяха, че екипажът на борда на „Титан“ е бил в състояние на паника, като алармите на корпуса са се включили в подводницата, преди комуникацията внезапно да спре.
Нойбауер се надява, че истината около стенограмата ще донесе някаква утеха на семейството на петимата мъже в „Титан“, че те не са страдали в последните си мигове.
Петимата мъже на борда на „Титан“ бяха бизнесмена Шахзада Дауд, на 48 г., и сина му Сюлеман, на 19 г., както и ръководителя на авиокомпания Хамиш Хардинг, на 58 г., и Пол-Анри Наржоле, на 77 г. Стоктън Ръш, 61 г., основател и главен изпълнителен директор на OceanGate - американската фирма, която построи подводницата и организира туристическите гмуркания - също е бил на борда като пилот в този ден. Съобщава бе, че OceanGate е таксувала богатите пътници с до 250 000 долара на човек, за да се качат на борда на „Титан“ и да имат възможност да посетят останките на магнетичния потънал кораб „Титаник“, пише vesti.bg.
По време на това конкретно пътуване хората на борда на „Титан“ се надяваха да достигнат останките на около 4000 метра под повърхността на океана на 18 юни 2023 г., когато се случва трагедията.
Въпреки че получиха предупреждения както отвътре, така и извън OceanGate, че подводницата може да се сблъска с „катастрофални“ проблеми, ако достигне до екстремни дълбочини, пътуванията до океанското дъно все пак продължиха.
След като бе организирано мащабно издирване, пет дни по-късно, на 22 юни, е направено първото откритие на отломки от „Титан“ в близост до мястото на потъналия „Титаник“ и официално е обявено, че подводницата е претърпяла „катастрофална имплозия“.
Съобщава се, че опроверганата вече стенограма започва да се разпространява в дните след откриването на отломките, като формулировката и кодировката я правят да изглежда така, сякаш „те (пътниците на борда) са изпаднали в паника“.
„Някой го е направил достатъчно добре, за да изглежда правдоподобно“, казва Нойбауер, добавяйки, че най-тревожният елемент от измислената стенограма е мълчанието от подводницата, докато корабът-майка отчаяно се опитва да потърси отговор.