Проучване показва, че паразит, който променя реакциите в мозъка ни, може да направи заразените с него хора много по-привлекателни.
Паразитът се казва Toxoplasma gondii и по всичко изглежда, че той се намира почти навсякъде. Смята се, че този микроскопичен нашественик заразява до 50% от хората, а редица изследвания показват, че той може да променя поведението дори на някои животни.
Паразитът се свързва с голям брой неврологични разстройства, включително шизофрения и психотични епизоди, а учените продължават да разкриват все по-загадъчни ефекти от него.
В едно от най-новите проучвания изследователите установяват, че мъжете и жените, заразени с паразита, в крайна сметка са оценени като по-привлекателни и по-здрави на външен вид от хората, които не го притежават.
На пръв поглед това може да звучи странно и малко вероятно. Но хипотетично погледнато, феноменът може да се разгледа от гледна точка на еволюционната биология, казват учените.
Според изследвания при животни, учените установяват, че някои от ефектите на паразита понякога могат да бъдат от полза за заразените животни.
"В едно проучване заразените с друг паразит от същия вид, мъжки плъхове са били възприемани като по-привлекателни в сексуално отношение и са били предпочитани като сексуални партньори от незаразените женски", обяснява изследователят Хавиер Боррас-Леон от Университета в Турку, Финландия.
Много изследвания са посветени на това дали подобни ефекти могат да се наблюдават при човешки случаи на инфекция с T. gondii.
Доказателствата далеч не са категорични, но някои данни сочат, че заразените мъже имат по-високи нива на тестостерон от незаразените.
Вероятно мъжете с по-високи нива на тестостерон биха могли да бъдат по-склонни да се заразят с паразита на първо място поради по-високите нива на рисково поведение, свързани с хормона.
Алтернативна гледна точка обаче показва, че паразитът може да е способен леко да променя фенотипа на своя гостоприемник, манипулирайки химически вещества в тялото на животното или човека, като невротрансмитери и хормони, за свои собствени последващи цели.
Тези промени биха могли да бъдат мащабни, смятат Боррас-Леон и неговият екип.
"Някои паразити, предавани по полов път, като T. gondii, могат да предизвикат промени във външния вид и поведението на човешкия гостоприемник или като страничен ефект на инфекцията, или като резултат от манипулирането на паразита с цел увеличаване на разпространението му сред нови гостоприемници", пишат изследователите.
За да проверят тази хипотеза, изследователите сравняват 35 души (22 мъже и 13 жени), заразени с T. gondii, със 178 души (86 мъже и 92 жени), които не са носители на паразита.
Въпреки това всички участници (включително и заразените) са били здрави колежани, на които преди това е била изследвана кръвта за друго проучване, изследващо T. gondii.
След редица изследвания за наличието на симетрични черти при лицата на хората, като по-ниските нива на асиметрия (т.е. по-високата симетрия) се свързват с по-добро физическо здраве, добри гени и привлекателност, наред с други неща.
Освен това е установено, че жените, носителки на паразита, имат по-ниска телесна маса и по-нисък индекс на телесната маса от незаразените жени и съобщават както за по-висока самооценка на привлекателността, така и за по-голям брой сексуални партньори.
В отделен експеримент група от 205 независими доброволци оценява снимки на лицата на участниците и оценяващите установяват, че заразените участници изглеждат значително по-привлекателни и по-здрави от незаразените.
Тълкувайки резултатите, изследователите казват, че е възможно инфекцията с T. gondii да предизвиква промени в лицевата симетрия на своите носители чрез промени в ендокринологичните променливи, като например нивата на тестостерон.
Освен това паразитът би могъл да влияе и върху скоростта на метаболизма при гостоприемниците, подтиквайки заразените хора по начин, който може да повлияе на възприятията им за здраве и привлекателност.
Въпреки това, за момента няма категорични данни, които да потвърждават тези изследвания и екипът, който стои зад тях признава, че са възможни и други тълкувания, включително идеята, че силно симетричните, привлекателни хора могат по някакъв начин да си позволят по-добре физиологичните разходи, свързани с паразитизма, които в други отношения се считат за бреме за здравето.
Що се отнася до това коя интерпретация е правилна, не е възможно да се каже със сигурност само въз основа на това едно изследване, а учените, които са участвали казват, че малкият размер на извадката на техния експеримент е ограничаващ фактор за статистическия му анализ, пише vesti.bg. Поради тази причина ще са необходими бъдещи проучвания с по-голям брой участници, за да се потвърди или отхвърли цялостната им хипотеза.
Но може би - само може би, казват те - този объркващ паразит все пак не е непременно наш враг.
"Възможно е тези потенциално полезни взаимодействия между T. gondii и някои от неговите междинни гостоприемници, като плъхове и хора, да са резултат от ко-еволюционни стратегии, които са от полза или поне не вредят на физическото състояние както на паразита, така и на гостоприемника", пишат изследователите.