Много цивилизации са се появявали и изчезвали на тази планета, а сред онези, които са останали в аналите на историята, са и маите.

През определен период тяхната цивилизация се е разпростирала в по-голямата част от днешно Мексико и Централна Америка, но в рамките на няколко века техните могъщи градове се опразнили, а забележителностите им били изоставени.

Значителни части от територията на маите били изоставени през VIII и IX век, и като цивилизация те така и не успели да се възстановят.

Разбира се, маите никога не изчезнали напълно, но през този период тяхната сила значително отслабнала и те така и не си върнали предишното влияние, което са имали преди пристигането на испанските конкистадори, които в крайна сметка ги завладели. Дори тогава, маите като народ продължили да съществуват и до днес милиони техни потомци живеят в Америка.

През годините мнозина са се чудили как е възможно големи части от една могъща цивилизация сякаш да изчезнат – да изоставят градовете си и да оставят след себе си повече въпроси, отколкото отговори.

През годините са били издигнати няколко теории, някои от които ще разгледаме тук.

Борби за власт
Да се мисли за маите като за една обединена и централизирана империя би било погрешно.

Народите, които днес наричаме „маи“, са изпитвали вътрешни съперничества и борби за надмощие през периода на най-големия си разцвет.

Според National Geographic, една от по-процъфтяващите части на цивилизацията се е намирала там, където днес се разполага Канкун, Мексико.

Въпреки това, археолозите не са успели да датират надписи по техни паметници след 800 година от н.е., което според някои учени подсказва, че тази територия е била нападната и завладяна.

Очевидната липса на нови паметници и сгради в маитеанските селища около този период говори, че след определен момент там вече не е имало постоянно население.

Ако някои от градовете са паднали жертва на борби за власт и са били изоставени, природата постепенно е завладяла пространството и на мястото на някогашни гъсто населени зони са останали само обрасли руини.

Свръхнаселеност
Друга теория предполага, че цивилизацията на маите е достигнала до такава степен на свръхнаселеност, че населението е надхвърлило възможностите за изхранване и издръжка.

В началото на IX век се смята, че град Тикал е имал около 50 000 жители, което според изследователите е било твърде много хора за наличните ресурси в региона.

Възможно е хората да са започнали да напускат по-големите градове в търсене на места с по-малко натоварване върху ресурсите, макар че това не обяснява напълно защо някои цели градове са били изоставени изцяло.

Засушаване
Проучвания върху климата по време на разпада на маите предполагат, че промените в климата също може да са изиграли роля.

Едно изследване установява, че изсичането на гори, с цел създаване на земеделски площи — вероятно за изхранване на нарастващото население — е довело до обезлесяване.

По-малкото дървета в района е намалило способността на земята да абсорбира слънчева радиация, което от своя страна е довело до по-малко изпарение, по-малко облаци и по-слаби валежи.

Недостигът на дъжд е могъл да доведе до засушавания, загиване на реколтата и невъзможност за изхранване на жителите на големите градове.

При липса на достатъчно храна не е изненадващо, че мнозина са напуснали засегнатите райони, което създава впечатлението, че те са „изчезнали“ от древните структури на маите и са оставили тези места на природата да си ги върне.

Политическо напрежение
National Geographic предполага, че и други части от маитеанската цивилизация са претърпели драматичен упадък през XI век, като в града Ушмал са открити недовършени строежи, а самото място е започнало да запада, докато в същото време близкият Чичен Ица се е разширявал.

Със загубата и изоставянето на някои градове и територии, основни „артерии“ на маитеанската цивилизация били прекъснати, а политическите последствия от това вероятно били значителни.

Други региони на маитеанския свят може да са изпитвали затруднения да продължат да функционират, тъй като загубата на цели области е нарушила сложния социално-политически баланс в обществото им, докато то постепенно престанало да работи като цялостна система.

Упадъкът на маите ги оставил в уязвимо положение, което не им позволило да се противопоставят на испанското нашествие и колонизация векове по-късно.

И макар че маите никога не са изчезнали напълно и до днес техни потомци живеят в Централна Америка, остава изключително любопитно да се изследват причините, поради които цяли градове сякаш са били изоставени отведнъж.

 Превод: GlasNews.bg