Разхождайки се по бреговете на Чили и Перу, можете да намерите „жив камък “ под краката си, който изглежда сякаш кърви. Това странно създание е известно на науката като Pyura chilensis. На пръв поглед може да си помислите, че прилича на морски таралеж, но за повечето те изглеждат като куп органи, забити в скала.
Всъщност това изобщо не е камък, а филтърна хранилка, свързана с асцидиите. Подобна находка може да изглежда много странна, но местните жители дори ядат тези „живи камъни“. Ядливата част е червената част, която е скрита сред тъмната екзоскелетна структура, която е подобна на скала част, пише IFLScience.
Обърнете внимание, че тъмната екзоскелетна структура е характерна за подтипа и е известна като туницина "туника" (Tunicata). Това е издръжлив дом, който може да поддържа хиляди индивиди, по същество живеещи в една „скала“. Тези индивиди нямат мозък или сетивни органи и също са непретенциозни съседи, които живеят в приливните зони край бреговете на Перу и Чили, където се използват активно в местната кухня.
Заради червения оттенък на меките им тъкани хората често смятат, че "живите камъни" кървят, но всъщност кръвта на пиуре е още по-странна. Учените са открили, че кръвта на тези същества изобщо не е червена, а е прозрачна и изпълнена с елемент, известен като ванадий, сребристо-бял метал. Изследователи от Центъра за биологично разнообразие също установиха, че пиурите могат да съдържат до 10 милиона пъти повече ванадий от морската вода, в която живеят.
В продължение на десетилетия учените се опитват да разберат как и защо филтриращите хранилки натрупват ванадий в толкова големи количества, тъй като металът е токсичен за повечето други животни дори в сравнително малки дози. Този въпрос обаче все още е без отговор. Също така не е ясно дали консумацията на пиурет може да има значителни ефекти върху човешкото здраве.
Не по-малко любопитно е, че този елемент всъщност има много интересни химични свойства и следователно има потенциала да служи като носител на бъдеща енергия. В резултат на това този тип филтърна среда е от особен интерес за химиците по целия свят.
Известно е също, че P. chilensis е сексуално активен. Родени мъже, те стават хермафродити в „сексуална зрялост“, което им дава цялото оборудване, от което се нуждаят, за да се възпроизвеждат с други от техния вид. Въпреки това, ако са блокирани, те всъщност могат да се възпроизвеждат сами чрез самооплождане. Нещо повече, учените също така откриха, че самооплоденото потомство вероятно ще бъде също толкова успешно, колкото потомството на двама родители.
Прочетете още
- 11:20 Ще ме търсиш, к*пеле: Майка обяснява на дъщеричката си, че е за затвора ВИДЕО
- 17:00 БМВ блокира пътека! Момче в инвалидна количка се налага да гази в калта СНИМКИ
- 19:10 Софиянец: Този индивид нападна съпругата ми в трамвай №7 СНИМКИ
- 18:00 Съпругата на Асад е заподозряна, че работи за британското разузнаване