Саудитска Арабия изразходва стотици милиарди лири, за да създаде футуристичен град, какъвто светът не е виждал досега. Но заедно с това идва и една тъмна и мрачна тайна.
Известен като The Line, саудитският проект, създаден от Neom, се оценява на 1 трилион долара (800 милиарда паунда).
Обявен за пръв път през 2021 г., проектът предвижда изграждането на град с дължина 106 мили, преминаващ през пустинята. Изграден до 2030 г., той ще бъде дом на девет милиона души, които ще живеят и работят в рамките на екопроекта.
В The Line няма да има автомобили, а градът е широк само 200 метра и се захранва с възобновяема енергия като част от плановете на правителството на Саудитска Арабия да откаже икономиката на страната от петрола.
Дължината мегаполиса обаче ще е цели 106 мили, така че успех, ако ви се налага да стигнете от единия до другия край бързо. В действителност той няма да бъде толкова дълъг още много време (ако изобщо някога бъде построен), като до 2030 г. ще бъдат изградени само 1,5 мили.
Но с тази утопична мечта идва и щипка тежка реалност, която прилича повече на нещо от антиутопичен телевизионен сериал.
Един бивш служител на службата за сигурност на Саудитска Арабия разкри какво е истинското положение на място, особено за тези, които са засегнати от изграждането.
Служителят по сигурността, полковник Рабих Аленези, е избягал в Лондон, където твърди, че му е било наредено да „убие местните жители“ в село, окупирано от племето хувайтат, ако те откажат да се преместят, за да бъде построена линията.
Това е станало, тъй като му е било наредено да изсели хората, принадлежащи към селско племе, като селото, в което те са живели, е трябвало да бъде изравнено със земята заради The Line.
Пред Би Би Си Алинези казва, че му е била дадена заповед, в която се казвало, че „всеки, който продължава да се съпротивлява [на изселването], трябва да бъде убит“, така че това разрешава използването на смъртоносна сила срещу всеки, който остане в дома си.
Аленези каза: „Neom е в основата на идеите на Мохамед бин Салман. Ето защо той беше толкова брутален в отношенията си с с племето Хувейт.“
По време на въпросната мисия един саудитец, Абдул Рахим ал-Хувейт, е застрелян ден след като е отказал на комисията по поземлен регистър да оцени къщата му.
В социалните медии той е изразил мнението си за това какво се случва с тези, които са принудени да се преместят.
Снимки, споделени от Би Би Си, показват село, известно като Шарма, преди и след предприетото принудително изпълнение, като сградите са разрушени, а земята е разчистена в по-голямата си част, с изключение на инфраструктура като пътища.
Мохамед бин Салман стартира плана The Line, който цели създаването на 460 000 работни места и добавянето на около 48 млрд. долара към икономиката на страната.
Според оценките крайната цена на The Line ще достигне 2 трилиона долара, като се има предвид работата, която трябва да се извърши.