Няма по-впечатляващи сгради по света от дворците на височайшите особи.
Например, парламентарният дворец в Букурещ държи световния рекорд на Гинес за най-тежка сграда на планетата със своите 700 000 тона стомана и бронз.
А кухнята в двореца Хамптън корт разполага с толкова обширни кухни, че в тях 200 готвачи са приготвяли пиршества за Хенри VIII и неговия антураж.
Кралският дворец в Казерта, Италия, пък може да се похвали с 1 742 прозореца и 1 200 стаи, разказва The Daily Mail.
Има и още: тибетският палат Потала е най-високият дворец в света, издигайки се на 3 699 метра над морското равнище.
Вижте Топ 10 на най-впечатляващите дворци в света:
Дворец на езерото, Удайпур, Индия
Този привидно плаващ дворец е построен между 1743 и 1746 г. като лятна резиденция на местните владетели. Той разполага със серия от дворове и пищни помещения, украсени със сложни орнаменти от кристал, стъкло и мозайки. Днес е луксозен хотел, управляван от Taj Hotels.
Бъкингамски дворец, Лондон, Великобритания
От 1837 г. тази великолепна сграда е официалната лондонска резиденция на суверените на Обединеното кралство, въпреки че първоначално е построена в началото на 18 век като дом за херцога на Бъкингам. Джордж III я купува през 1761 г. за съпругата си кралица Шарлот.
През годините претърпява огромни разширения, като днес има 775 стаи, за които се грижат 188 служители.
Дворец на дожите, Венеция, Италия
Датирайки от началото на 14 век, дворецът служи като резиденция на дожите и седалище на венецианското правителство в продължение на няколко века - до падането на венецианската република през 1797 г. Готическият шедьовър е отворен като музей през 1923 г.
Един от многото му акценти е Камарата на Великия съвет - една от най-големите стаи в Европа с дължина 53 м и 25 м ширина.
Дворец Потала, Лхаса, Тибет
Намира се на 3 699 м над морското равнище в столицата на Тибет - Лхаса, като това е най-високият дворец в света. Построен през 1649 г., той служи като зимния дворец на Далай Ламас до 1959 г. След това е отворен като музей, въпреки че в него все още живеят монаси.
Една от най-впечатляващите му структури е ступа с височина 14.85 м и обков от 4.1 тона злато.
Национален дворец на Синтра, Португалия
Видим от километри, Националният дворец в португалския курорт Синтра е завършен през 1854 г. и се счита за отличен пример за европейска романтична архитектура. Двата му масивни комина са станали иконата на града.
Топкапъ сарай, Истанбул, Турция
Този дворец, построен от Мехмет Завоевателя в средата на 15 век, е дом на османските султани в продължение на почти 400 години. След края на Османската империя през 1923 г. правителството го превръща в музей
Версайски дворец, Франция
Първоначално това е ловна хижа на Луи XIII, но синът му Луи XIV я разширява, за да приюти френските съд и правителство през 1682 г. След това дворецът продължава да се развива под управлението на различни владетели до френската революция, когато столицата се мести в Париж.
Решено е дворецът да работи като музей, "посветен на славата на Франция", в началото на 19 век. Той разполага с 2300 стаи, като е част от списъка със световно наследство на ЮНЕСКО.
Дворец Сансуси, Потсдам, Германия
Построен между 1745 и 1747 г., той е създаден за Фридрих Велик като лятна резиденция. Една от уникалните му характеристики е лозето на шест нива на южния склон на хребета, свързани с 132 стъпала.
Дворец на парламента, Букурещ, Румъния
Тази тромава комунистическа структура, построена между 1984 и 1997 г., е втората най-голяма административна сграда в света (след американския Пентагон), благодарение на площта си от 365 000 квадратни метра.
Тя държи световния рекорд на Гинес за най-тежка в сграда на планетата, благодарение на 700 000 тона стомана и бронз, в съчетание с 1 милион кубически метра мрамор, 3 500 тона кристално стъкло и 900 000 кубически м дърво.
Алхамбра, Гранада, Испания
Алхамбра, която е построена върху хълм с изглед към Гранада, е прекрасен пример за мавританска архитектура. Дворецът е изграден между 1238 и 1358 на мястото на предишна крепост. Една от отличителните му характеристики е зала, известна като "шептящата галерия".
Кривината на тавана води звука от единия ъгъл към противоположния, така че бъдете внимателни и не споделяйте никаква важна информация, докато сте в залата.