Под един чадър на черноморски плаж това лято може да бъдат настанени само двама души. Повече ще се допускат само ако са членове на едно семейство.

Там, където е свободна зона и няма чадъри, правилото ще е двама души или цяло семейство да се настаняват на всеки 20 квадратни метра.

Това са част от задължителните указания за работа на вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова за правилата, които трябва да спазват концесионерите на плажове, ресторантьорите, хотелиерите и туроператорите по време на летния сезон, който започва на 1 май.

Те са съгласувани със здравното министерство и снощи бяха качени на сайта на туристическото ведомство.

На охраняемите морски плажове трябва да бъде спазвана физическа дистанция от поне 1,5 метра между отделните плажуващи. При платените зони на всеки 20 кв. Метра се допуска поставяне на само 1 брой чадър, т.е. през минимум 8 метра.

Освен това концесионерите трябва да поставят на видно място табели с информация за задължението да се спазват противоепидемични мерки на български и минимум един чужд език, пише в заповедта на министъра, с която са публикувани указанията.

Концесионерите трябва да осигурят също и възможност за картово плащане или онлайн, а предоставените за ползване плажни принадлежности трябва да позволяват или пране, или дезинфекция.

В заведенията за хранене мерките са отчасти смекчени в сравнение с миналото лято. Тогава имаше почти пълна забрана за организиране на хранене на блок маси. Сега такава забрана няма, но клиентите трябва да носят маска на лицето и ръкавици за еднократна употреба, докато вземат храна и напитки, съответно ресторантьорите трябва да осигурят ръкавици и да имат предупредителни табели за носене на маска, както и да осигурят маски за еднократна употреба, ако клиент не носи своя.

В заведенията също трябва да има предупредителни табели за спазване на физическа дистанция от метър и половина.

В хотелите на влизане персоналът трябва да мери температурата на посетителите, същото се отнася и за къщите за гости. При проблем те трябва да уведомяват здравното заведение, с което имат сключен договор за обслужване, местното РЗИ или Спешна помощ.

В хотелите маски трябва да се носят на практика навсякъде освен на масата за хранене: във фоайета, асансьори, стълбища, коридори, лоби бар и т.н.

Хотелиерите също трябва да осигуряват маски за еднократна употреба за своите клиенти, ако те не си носят, както и възможности за безконтактно плащане.

Според указанията задължение за носене на маска няма в СПА центровете, басейните, плажовете и при уелнес- и таласотерапевтичните процедури. Когато тези обекти са на закрито, дистанцията между посетителите обаче трябва да е два метра и да има предупредителни табели за това.

Освен това входовете на хотелите трябва да се разделят така, че да не се смесват влизащите и излизащите. Препоръчителна мярка за хотелите е да не се допуска струпване на повече хора пред рецепциите и лоби баровете, така че на един човек да се падат 3 квадратни метра, с изключение на случаите, когато са членове на едно семейство.

Съществено място в указанията на министър Николова заема това какво трябва да се прави, когато се установи гост на хотел с коронавирус. Както и миналата година, всяко място за настаняване трябва да има специално обособена стая, в която да се изолират гости с положителен PCR или дори само при съмнение за коронавирусна инфекция.

Обектът като цяло обаче не трябва да се карантинира, а да се уведоми местното РЗИ и да се действа съгласно указанията на инспекцията. При всички случаи обачеПри влизане в хотел всички са длъжни да носят маска, също така и пред рецепцията, в асансьора, лоби бара и коридорите.

Хотелерът трябва да осигури лекар, който да прегледа госта. Такива посетители трябва да бъдат обслужвани само от определен човек от персонала, а не от различни служители.

След изолирането на госта или транспортирането му до болница местата, на които е пребивавал в хотела, трябва да бъдат основно дезинфекцирани, пише още в указанията.