Само две страни-членки на ЕС допускат свободно на територията си граждани, пристигащи от България. Това са Румъния и Португалия, които са единствените, неизискващи от посетителите си представяне на негативен PCR тест или предварително попълнени регистрации или декларации, показа проверка на „Монитор“.
Румъния има отделен режим към различните държави, като в случая с България той е свободен. Португалия пък изобщо не ограничава пристигащите от страните от ЕС и Шенген.
Не така стоят нещата обаче при останалите държави-членки на Съюза.
Към момента отрицателен COVID тест изискват 21 държави от Европейския съюз. 12 от тях пък пускат на територията си само срещу предварителна регистрация или попълнена декларация.
Хърватия, Чехия, Германия, Гърция и Латвия могат да бъдат посещавани само след като предварително сме регистрирали предстоящата си визита там. Декларация с данните ни, а също причините за пътуването, както и началната и крайната му точка трябва да попълним при пристигането си и в Италия. Отделно сме задължени да информираме местната здравна институция за това, че сме в страната, дори и да нямаме каквато и да било симптоматика.
Попълнена електронна здравна декларация изискват и в Естония, а същи и в Испания, където се подава формуляр за здравен контрол. Подобно е положението и във Франция, където ще бъдем допуснати, само след като подпишем декларация, че не проявяваме симптоми на COVID-19, че нямаме информация да сме били в контакт с лице с потвърдено заболяване през последните 14 дни преди пътуването, както и че даваме предварителното си съгласие при пристигане в страната да ни бъде направен тест. Изискването се отнася и за лицата под 11-годишна възраст.
Осигуряването на тези документи не отменя изискванията за представяне на негативен резултат за коронавирус, там, където такъв е предвиден. А в случаите, когато нямаме такъв, сме задължени да самоизолираме за период от 10 до 14 дни в зависимост от страната, до която пътуваме.
Ако тръгнем за Нидерландия пък трябва да сме подготвени за двойно тестване. Тоест, освен че трябва да представим негативен PCR, направен до 72 часа преди влизане в страната, е необходимо да си направим и бърз антигенен тест 4 часа преди пристигането. В Ирландия пък подлежим и на 14-дневна карантина, като гражданите, които не представят отрицателен тест, ще бъдат настанявани в „карантинни хотели” за времето на самоизолацията и подлежат на глоба до 2500 евро или до шест месеца лишаване от свобода.
В Естония, която следи кумулативния брой положителни вирусни тестове, пристигащите от България не подлежат на 10-дневна самоизолация, тъй като степента на инфекция у нас е под 150/100 000. Пътуващите ще трябва само да попълнят електронна декларация, за която стана дума по-рано. Кипър пък допуска само български граждани, които притежават разрешение за постоянно пребиваване. Те също трябва да предоставят PCR тест.
Задължителен тест за COVID искат и във Великобритания, като освен това подлежим и на 10-дневна карантина. Ограничено е влизането и в Унгария, която има изключение за пътуване по хуманитарни причини, участие в съдебно производство, бизнес цели или друг вид трудова дейност, семейно събитие и участие в международни събития. Пътувания до Белгия по несъществени причини също са забранени, а от края на декември 2020 г. пристигащите, които нямат белгийско гражданство или статут на постоянно пребиваващи, предоставят сертификат за отрицателен PCR тест от коронавирус. Финландия също допуска влизане на територията си само при определени случаи. До 14 февруари в Швеция важи забрана за влизане от Дания и Норвегия, която важи и за нашенци, пристигащи от тези две страни. Изцяло затворена за чужди граждани, считано от 29 януари, е Норвегия.
Какво е положението със съседките ни извън ЕС?
Пътуваме свободно до Сърбия и Северна Македония. За да влезем в Турция обаче, трябва да представим отрицателен PCR.
Проверката показва също, че няма изрична забрана за влизане на български граждани в САЩ, като пътуващите трябва да представят само тест за коронавирус пред авиокомпанията. Има условие обаче да не са пребивавали или преминали транзитно през последните 14 дни в някоя от Китай, Иран, Бразилия, Република Южна Африка (считано от 30 януари 2021 г.), Великобритания (без отвъдморските й територии), Ирландия, Австрия, Белгия, Чешката република, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Италия, Латвия, Лихтенщайн, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Испания, Швеция и Швейцария.