В Германия има какво да се види - замъци, музеи, живописни пейзажи, шедьоври на съвременните архитекти. Можете да прегледате класически набор от пощенски картички от Германия: Бранденбургската врата, Нойшванщайн, Мариенплац и Кьолнската катедрала... Или да изберете по-малко очевидни, но невероятно живописни места за следващата си ваканция.
Саксонска Швейцария
На границата на Саксония и Чехия има зашеметяващо красив национален парк в долината на Елба, който се нарича Саксонска Швейцария. Името на това място е дадено от швейцарските художници Адриан Зингг и Антон Граф, на които германският пейзаж напомня за родните им Алпи.
Гледката от тези планински вериги е невероятно красива, но отнема повече от ентусиазъм, за да стигнете до върха. През зимата това е опасно занимание, а през лятото такава задача е напълно достъпна за катерачи, скални катерачи и опитни туристи.
Бернкастел-Куес
Уютен град със средновековна история и къщи от дърво, оживен площад, скрит в живописна долина, покрита с лозя, захранвани от река Мозел.
Мозел се нарича и известният немски ризлинг (стар бял винен сорт грозде с произход от района на река Мозел), същият, който според археолозите се прави тук повече от две хиляди години. Въпреки че Ризлингът, разбира се, е много популярен, други сортове си струва да се опитат. Казват, че веднъж местното мозелско вино излекувало архиепископа и той с радост му присъдил научна степен. Doctoral Moselle е едно от най-популярните вина в света. Не пропускайте да опитате, като надникнете в някоя от избите на града.
Еталското абатство
Абатството в планината е известно със своите изящни примери за бароков архитектурен стил, живописни пейзажи, занаятчийска бира на манастира, както и прекрасни билкови ликьори. Хората идват тук заради планинския баварски въздух и вдъхновение. През 1922 г. Прокофиев работи тук върху „Огненият ангел“. И Ремизов вярваше, че тези места са пълни с омагьосваща магия: стенописите по стените на абатството буквално цъфтят.
Митенвалд
Този прекрасен провинциален град в подножието на Алпите е широко известен като ски курорт, но не само. Разбира се, на първо място тук идват любителите на ски писти с различна трудност. Но дори и да не сте фен на този спорт, тук има какво да се види. Митенвалд е невероятно живописно кътче на Германия, известно със струнни майстори и въздушна живопис. Някога великият Гьоте, виждайки в каква сложна галерия са превърнати фасадите на къщите им от гражданите, нарече този град съживена книжка с картини.
Градините на света в парка Марцан
Това е уникален шанс да посетите японска, китайска или италианска градина, без да напускате Берлин. Амбициозен проект, който все още се развива. В момента можете да видите малка Япония, Китай, Бали, Италия, Корея, както и да погледнете в лабиринта и типичните градини на християнските и мюсюлманските страни.
Hiddensee
Гюнтер Грас нарича този остров Балтийския Капри в романа си „Безкрайно поле“. Сравнението в никакъв случай не е случайно. Некоронованият собственик на острова, писателят Хауптман, мечтаел за своя немски Капри и го намерил в Хидензее. Островът традиционно е обичан от аристокрацията и бохемите. Томас Ман и Алберт Айнщайн останаха при Хауптман. Зигмунд Фройд и Аста Нилсен дойдоха тук да си починат.
На острова практически няма автомобили, туристите и жителите се движат с велосипеди, конски каруци или пеша. Обикновено хората идват тук за един ден, за да разгледат забележителностите, да се любуват на пейзажа и да се скитат по тесните пътеки.
Бинц
Остров Руген е доста популярна лятна дестинация. Белите плажове, кредовите скали, живописните залези привличат много туристи тук, както във всеки балтийски курорт. Частта от острова близо до Бинц обаче има своя собствена история. Бинц се счита за здравен курорт от 19 век. Хората идвали тук, за да лекуват тялото и душата, тук строят хотели, къщи за почивка, полагат железопътни релси.
През 1936 г. тук започва изграждането на „Прорски колос“ - комплекс за отдих за отдих на членовете на нацистката младежка организация „Сила чрез радост“. Този амбициозен проект обаче никога не е завършен. След войната това място се смята за известно време за затворен обект. Дълго време не можели да решат какво да правят с него. Тук сравнително наскоро се проведоха художествени изложби. Според някои доклади това място сега е в ръцете на частен инвеститор.
Кабинков лифт Niederfinow
На час път с кола от Берлин има уникален работещ лифт, построен през 20-те години на миналия век. На фона на популярността на пънк културата, тя практически е основната атракция за феновете. Подобно на огромен механичен робот от комикси, той все още вдига лодки по канала Одер Хавел.
Църквата на Спасителя в пристанището на Закрова
Всъщност той е част от дворцово-парковия комплекс в Потсдам, който се счита за обект на ЮНЕСКО със световно наследство. Църквата е построена в стила на италианска базилика и дълго време незаслужено е изчезвала в сянката на териториалното и политическо разбъркване, тъй като се е намирала на неутрална територия между ГДР и ФРГ. Скиците за базиликата са направени от пруския крал Фридрих Уилям IV, който е наречен „романтик на трона“. Той е замислил този комплекс на ръба на езеро, със залив, в който рибарите с лодки могат да се подслонят от бурята. Царят виждал тази сграда като символ на убежище от суровите реалности на живота.
Валхала
Германия има своя собствена Валхала. На брега на Дунав стои величествено копие на Партенона в почти същите пропорции. Идеята за създаване на антична зала на славата за изключителни германци идва на принц Лудвиг през 1807 г. и след около 35 години Германия има собствен пантеон. Бюстове и плочи украсяват Залата на славата в Германия, а от върха на Валхала се открива наистина божествена гледка.