Луковитският регион - малко известна допреди години дестинация, става все по-интересен за туристите.
Наред с пещера „Проходна“ и Националния пещерен дом, с неговите 250 отделни пещери, първият в България геопарк „Искър-Панега“, е след забележителностите и атракциите, които могат да се видят в централната част на Северна България.
Действително миналата година достигнаха до 10 хиляди човека на ден събота и неделя на тази територия, което е своеобразен национален рекорд“, посочи Даскалов.
На входа на геопарка, до главния път София-Луковит-Русе, е изграден голям паркинг. Макет приканва посетителите да се отклонят от главния път около осем километра, за да посетят най-дългия скален мост в Европа, вторият по дължина в света - пещера „Проходна“.
Достъпът по-навътре в местността „Котлен“ е само по вода. Основна атракция за туристите е разходката с лодки, кану, каяк и други водни съоръжения, която е с дължина 3500 метра. По коритото на реката се стига до бента на язовирната стена на ВЕЦ „Синдиката“, изграден от 1922 до 1938 г. от местни земеделски производители с турбини, които и до днес произвеждат ток. Дълбочината на бента е девет метра.
Най-вече се наслаждаваме на прохладата в горещия летен ден. Поради факта, че река Златна Панега извира на около 10 км от нас, температурата на карстовия извор е 12 градуса“, разказа Даскалов пред БТА. По думите му мястото е подходящо и за риболов. Тъй като няма замърсители, се срещат балканска пъстърва, лим, щука и всички останали риби, познати по тези географски ширини. Всяка година своя дом в района намират и семейства черни щъркели, както и всякакви водоплаващи птици.
„Смятам, че на всеки един би му харесала прекрасно съхранената природа. По територия карлуковският карст е най-големият карстов район в Европа, а най-голямата забележителност е скалният мост - пещера „Проходна“ - вторият по дължина в света и най-дългият в Европа със своите 285 метра.
По думите му в пещера „Банковица“ се извършва обучение по спелеология. В пещера „Свирчовица“ особеност е специфичният микроклимат, защото тя е открита. Вътре слънчевият лъч прониква, но температурата е 12 градуса, както е във всички останали пещери целогодишно, а на повърхността може да достигне над 40 градуса. Флората и фауната на тези райони са съхранени и до ден днешен в пещерата.
„Освен богата хлора и фауна, богатото разнообразие на скалисти образования, имаме и богато културно-историческо наследство, което трябва да развиваме и популяризираме“, заяви още Владимир Даскалов.