Тазгодишната класация на най-богатите хора в света включва 3028 милиардери, което е нов рекорд за класацията. През 2024 г. броят на милиардерите в света достигна 2781 души. Общото богатство също се е увеличило от 14,2 трилиона долара миналата година до 16,090 трилиона долара тази година.
Илон Мъск оглави класацията. Най-големият акционер на Tesla не е държал първото място от 2022 г. Той беше сред 1422 души, чието богатство се е увеличило. Още 698 души обедняват, но не толкова, че да изпаднат от класацията. Други 288 души се върнаха в списъка на най-богатите или попаднаха там за първи път, включително 15 руснаци.
Топ 5 на най-богатите хора в света:

#1 Илон Мъск
Нетно състояние: $342 милиарда (+$147 милиарда)
Източник на богатство: Tesla, SpaceX
Възраст: 53
Държава: САЩ
Най-големият акционер в Tesla Мъск не е задържал първото място от 2022 г. През последната година той е станал по-богат със 147 милиарда долара.
Милиардерът е съосновател на седем компании, включително производителя на електрически автомобили Tesla (той притежава 12% от акциите на Tesla без опциите, но повече от половината от акциите са заложени като обезпечение за лични заеми на стойност до 3,5 милиарда долара), производителя на ракети SpaceX и стартъпа за изкуствен интелект xAI.
Основана през 2002 г., SpaceX се оценява на 350 милиарда долара след частна продажба на акции през декември 2024 г. Мъск притежава около 42% от акциите.
На 29 март Мъск продаде социалната мрежа X (бивш Twitter) на стартиращия си AI xAI за 45 милиарда долара. „Бъдещето на xAI и X е преплетено“, каза Мъск. Този ход, каза той, ще „комбинира най-модерните AI възможности и опит на xAI с огромния обхват на X“. Създадената в резултат на сделката компания XAI Holdings е на стойност над 100 млрд. долара, пише Bloomberg.
Най-богатият човек на Земята сега може да е и най-могъщият. Бивш демократ, родом от Южна Африка, който напусна Канада и се премести в Съединените щати като студент, неочаквано стана основният поддръжник на Доналд Тръмп по време на последната надпревара за президентските избори. Той се появи на предизборни митинги, дари 119 милиона долара за политическата кампания, всичко това в опит да върне Тръмп в Белия дом. В победната си реч на президентските избори Тръмп нарече Мъск гений, а по-късно го покани в резиденцията си Мар-а-Лаго и дори го включи в семейна групова снимка. Седмица след изборите Тръмп назначи Мъск за съпредседател на нов консултативен комитет, Министерството на правителствената ефективност (DOGE), натоварено със съкращаването на федералните разходи.

#2 Марк Зукърбърг
Нетно състояние: $216 милиарда ($39 милиарда)
Източник на богатство: Мета (призната за екстремистка в Русия и забранена)
Възраст: 40
Държава: САЩ
След като изпадна от топ 10 на най-богатите милиардери през 2023 г., Зукърбърг успя да се изкачи от 16-то място до четвърто място през 2024 г. и да влезе в челната тройка през 2025 г.
Зукърбърг стартира Facebook (собственост на Мета) в Харвард през 2004 г. на 19-годишна възраст, за да могат студентите да сравняват имена със снимки на съученици. През май 2012 г. той направи компанията публична. През ноември 2021 г. Facebook промени името си на Meta Platforms, сигнализирайки за изместването на фокуса на компанията към метавселената. Зукърбърг притежава около 13% от акциите на компанията.
През 2015 г. Зукърбърг и съпругата му Присила Чан обещаха да дадат 99% от дела си в Meta за благотворителност през целия си живот.

#3 Джеф Безос
Нетно състояние: $215 милиарда (+$21 милиарда)
Източник на богатство: Amazon.com
Възраст: 61
Държава: САЩ
Безос успя да запази третото си място в класацията на най-богатите бизнесмени в света. Основателят на онлайн магазина Amazon го отваря през 1994 г. в гаража си в Сиатъл. Днес това е един от най-големите онлайн търговци на дребно в света. Безос се оттегли като главен изпълнителен директор през 2021 г. Сега той притежава малко под 10% от компанията.
През 1998 г. Безос се среща с основателите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин и става един от първите бизнес ангели на компанията, инвестирайки около 250 000 долара.
До 2022 г. Безос оглавяваше списъка на най-богатите милиардери в света в продължение на четири години, губейки статута си на най-богатия от Илон Мъск. Въпреки третото място на Безос в продължение на три години, състоянието му продължава да расте.
В интервю за CNN през ноември 2022 г. Безос каза, че планира да раздаде по-голямата част от състоянието си през живота си, без да предоставя конкретни подробности.

#4 Лари Елисън
Нетно състояние: $192 милиарда (+$51 милиарда)
Източник на състоянието: Oracle
Възраст: 80
Държава: САЩ
Лари Елисън основа софтуерната компания Oracle, чийто първи клиент беше ЦРУ, през 1977 г., за да отговори на нарастващата нужда от бази данни. През 1986 г. компанията провежда IPO и набира 31,5 милиона долара. Компанията листна акциите си на борсата един ден преди Microsoft.
Елисън се оттегли като главен изпълнителен директор през 2014 г. след 37 години в ролята. Растежът на Oracle се движи отчасти от продължаващите придобивания на софтуерни компании, като най-голямата сделка за 2021 г. е закупуването на компанията за електронни здравни досиета Cerner за 28,3 милиарда долара.
През 2020 г. Елисън се премести за постоянно на хавайския остров Ланай, който почти напълно закупи през 2012 г. за 300 милиона долара.

#5 Бернар Арно и семейството
Нетно състояние: 178 милиарда долара (-55 милиарда долара)
Източник на богатство: LVMH
Възраст: 76
Държава: Франция
Миналогодишният лидер в класацията този път отстъпи на пето място. LVMH е най-голямата холдингова компания в индустрията на луксозни стоки, обединяваща повече от 75 марки, включително Givenchy, Fendi, Bulgari, Hublot, Tiffany & Co., Dom Pérignon и много други.
Холдинговата компания на Арно Agache подкрепя фирмата за рисков капитал Aglaé Ventures, която инвестира в компании, включително Netflix и компанията майка на TikTok ByteDance. През юли 2022 г. той предложи реорганизиране на своята холдингова компания Agache, която притежава повечето от неговите акции на LVMH, за да даде равни дялове на петте си деца. През януари 2025 г., след като финансовите резултати на компанията не отговарят на очакванията на инвеститорите, акциите на LVMH паднаха, изтривайки 11 милиарда долара от състоянието на Арно за един ден.