Башар Асад, който управлява Сирия от 2000 г., и семейството му пристигнаха в Москва и получиха убежище „по хуманитарни причини“, предадоха руските информационни агенции, позовавайки се на източник от Кремъл. Съобщението слага край на спекулациите за местонахождението на бившия президент на Сирия, който, както съобщи руското външно министерство, „реши да подаде оставка като президент и напусна страната, давайки инструкции за мирно предаване на властта“.
Съпругата му Асма, която е израснала във Великобритания и се е превърнала от символ на движението за освобождение на жените в Близкия изток в обект на омраза и осъждане, също отиде с него, пише Daily Mail.
Омъжена за Башар ал-Асад, Асма спечели сърцата със стилния си външен вид, успешната си кариера в банкирането и светското си британско възпитание.
Тя е родена в Лондон през 1975 г. в семейството на Фаваз Ахрас, успешен кардиолог в частната болница Cromwell, и майка му Сахар, високопоставен сирийски дипломат. Изпратена е в King's College, Marylebone, където таксите за обучение струват почти £9000 на семестър.
След това тя завършва King's College London през 1996 г. със степен по компютърни науки и френска литература и започва кариера в инвестиционното банкиране в големи фирми, включително Deutsche Bank и JPMorgan.
Четири години по-късно тя се омъжи за Асад, сега на 59 години, в Сирия през същата година, когато той пое управлението на страната след смъртта на баща си Хафез Асад, който почина на 69 години.
Те имат три деца на възраст между 19 и 23 години и се смята, че те са с родителите си, търсейки убежище.
На международната сцена първата дама на Сирия изглеждаше като скромна жена: нейното трезво облекло и фотогеничен външен вид, както и откритото й лице символизираха репутацията на Сирия като страна, в която жените се радват на относителна свобода.
Този имидж изглежда бе затвърден, когато списание Vogue я интервюира през февруари 2010 г. и нарече Асма „Роза в пустинята“, наричайки я „най-свежата и магнетична сред първите дами“. В резултат на това материалът сложи край на журналистическата кариера на Джулиет Джоан Бък.
През 2011 г. обаче в Сирия избухна война между бунтовниците и редовната армия под бруталния репресивен режим на Асад и репутацията на страната за откритост и секуларизъм беше накърнена.
Смята се, че именно скромната и усмихната Асма е организирала таен лабиринт от комисии, водени от нейния приближен, които контролират всичко - от достъпа до интернет до намалените хранителни дажби.
Нейната империя се простира и до разпределението на чуждестранна помощ - по същество тя контролира кой какво получава и кога. През 2012 г. The Guardian публикува имейли, изтекли от личните акаунти на двойката, които показват, че Асма е похарчила десетки хиляди долари за дрехи, „златни бижута и накити със скъпоценни камъни, полилеи, скъпи завеси и картини“. Беше спомената ваза за 2802 долара от Harrods в Лондон и чифт обувки на Christian Louboutin с кристали за 4002 долара.
С нарастването на нейната роля в диктатурата на Асад тя не успя да запази първоначалния си образ на освободена жена в самия център на властта в мюсюлманска страна и стана ясно, че е лоялен спътник на съпруга си.
Нейната лична ниска точка дойде, когато Vogue премахна интервю с нея от уебсайта си през 2012 г. поради обществената реакция около войната в Сирия.
Въпреки предизвикателствата, пред които е изправена обществената й репутация, тя все още можеше да бъде видяна на международната сцена, когато сирийската първа дама се срещна с европейски държавни глави.
Ролята й във финансовата политика на Сирия обаче й спечели широко разпространеното и незавидно прозвище „Лейди Макбет“ както сред бунтовниците, така и сред коментаторите.
Асма Асад - Първата дама на АдаА някога я смятаха за Розата на сирийската пустиня
След четири дни Асад ще отпразнува своята 24-та годишнина от сватбата, несъмнено в по-малко благоприятна обстановка от бившия им луксозен център на властта в сирийската столица Дамаск. Но къде точно ще споделят този сватбен момент, при положение, че династията им се разпадна и няма ясна картина за бъдещето, може само да се гадае.
Където и да се окажат г-жа Асад и нейният съпруг през следващите години, било то в Москва или Техеран, те ще имат дълго пътуване обратно до Дамаск, ако някога се върнат там.
Междувременно нищо не се знае за нейните родители. Домът им в Западен Лондон е затворен, казват съседи. Намира се в тих, престижен район, където кокетно имение може да се купи за милион паунда. Алеята до къщата на родителите на Асма Асад е безупречно поддържана и живият плет е подрязан.
Известно е също, че през 2018 г. е диагностицирана с рак на гърдата, а година по-късно Асма съобщи, че е напълно здрава. През 2024 г. сирийската президентска администрация обяви, че първата дама е диагностицирана с левкемия.
Башар ал-Асад и Асма имат три деца
Хафез (роден през 2001 г.), кръстен на дядо си. Известно е, че през 2023 г. Хафез завършва с отличие Механико-математическия факултет на Московския държавен университет, като получава магистърска степен по математика. Защитава дисертация по теория на числата. Владее руски и английски език. Той също застана на страната на баща си в конфликта, като каза: „Това не е гражданска война, това е, че хора превземат дома ни. Това е война срещу хората. Хората и правителството са обединени срещу нашествениците, които превземат страната."
Много малко се знае за Зейн Асад (родена през 2003 г.). През 2020 г. опозиционни медии писаха, че млад войник от сирийската армия е изчезнал, след като е публикувал видео в социалните мрежи, в което й е признал любовта си. Тя също направи няколко публични изяви като доброволец към Сирийския фонд за развитие, който майка й ръководи.
За най-малкия Карим се знае само, че е роден през 2004 година. И се появи на снимки няколко пъти с родителите си.