В последните години темата за идентичността – както полова, така и социална – се превърна в централна част от разговорите сред младите хора по целия свят. След като понятия като non-binary (небинарен), genderfluid (джендърфлуиден) и agender (безполов) навлязоха в масовото съзнание, нова форма на самоопределяне набира популярност в социалните мрежи и сред младите общности – “anyone/all”.
Но какво точно означава това и защо все повече младежи избират именно тази идентичност?
Какво е “anyone/all”?
Терминът “anyone/all” се използва от хора, които се идентифицират като всички или всеки, без да ограничават себе си в рамките на традиционните полови категории или дори по-широките спектри на съществуващите ЛГБТ+ идентичности. За тези, които избират това самоопределяне, идентичността е отворена, променлива и всеобхватна.
“За мен ‘anyone/all’ означава свобода. Днес мога да се чувствам като едно, утре като друго, или просто като всички едновременно. Не искам етикети, които ме ограничават”, споделя 19-годишната студентка Мария пред GlasNews.bg, която отскоро използва това определение. .
Защо младежите избират тази идентичност?
Младото поколение израства в свят, в който идентичността е все по-личен и динамичен избор. Социалните мрежи, глобализацията и по-свободният достъп до информация позволяват на хората да изследват себе си отвъд традиционните норми.
“anyone/all” отразява:
• Желание за универсалност: Освобождаване от нуждата да принадлежиш към определена група.
• Флуидност на идентичността: Признаване, че чувството за себе си може да се променя ежедневно.
• Отказ от етикети: Отхвърляне на строгите категории като „мъж“, „жена“ или „небинарен“.
• Търсене на общност: Свързване с хора, които приемат разнообразието като норма.
Културен контекст и реакции на обществото
Докато някои приветстват тази нова форма на самоопределяне като естествено развитие на индивидуалността, други остават скептични или объркани. Според психолози, “anyone/all”може да бъде начин за справяне със социалния натиск да се „етикираш“ или просто средство за изразяване на свобода и креативност.
“Това движение показва как младежите днес търсят автентичност. Идентичността вече не е само за пол и сексуалност – тя е комплекс от лични преживявания, ценности и социална принадлежност”, казва социален психолог пред GlasNews.bg.
Влиянието на социалните мрежи
Платформи като TikTok, Instagram и Twitter играят ключова роля за популяризирането на термина. Хаштагове като #anyoneall, #identityfreedom и #beyondlabels събират милиони гледания, като млади хора от цял свят споделят своя опит и мисли по темата.
Как да реагираме на това ново самоопределяне?
За много възрастни и дори някои младежи термин като “anyone/all” може да звучи объркващо. Въпреки това най-важното е да се подходи с уважение и разбиране. Хората използват идентичността си, за да изразят кои са – и никоя форма на самоопределяне не трябва да бъде подценявана или осмивана.
Какво предстои?
Дали “anyone/all” ще се утвърди като дългосрочна идентичност или ще бъде временна тенденция, е трудно да се каже. Едно обаче е сигурно – младежите търсят нови начини да изразят себе си, да избягат от наложените рамки и да изградят общество, където индивидуалността е ценена.
А вие какво мислите?
Подкрепяте ли свободата на самоопределяне или смятате, че новите термини объркват повече, отколкото помагат? Споделете мнението си!