Инцидентите по време на пътуване с участието на различни животни са част от ежедневието. Те създават проблеми както на самите шофьори, така и на производителите на автомобили. А също така и на сервизите, които трябва да отстраняват последствията от тях, като и за застрахователите, тъй като на тях се налага да плащат. 

Има обаче и някои аспекти, свързани с животните и инцидентите на пътя с тях, на които малцина обръщат внимание. И те не са свързани само с удар на пътя, при който са пострадали както животното, така и автомобилът.

Необезопасени животни в кабината представляват риск от нараняване на водача
Правилата за движение по никакъв начин не определят процедурата за превоз на домашни любимци в кола. Може би защото броят на инцидентите с домашни любимци, пътуващи в автомобили, е много малък. Това обаче не премахва големия риск. 

Тези цифри обикновено се използват, за да убедят хората да си поставят предпазните колани, както и да използват детски столчета - при челен сблъсък със скорост 60 км/ч дете с тегло 4 кг вече ще тежи 120 кг, така че няма как то да остане в ръцете ви. Същото важи дори за малко куче или котка, които не са обезопасени по време на движение. То се превръща в снаряд и в случай на сблъсък ще полети към шофьора или пътника до него.

В случай на инцидент едно голямо куче може да причини сериозни наранявания на стопанина си само с теглото си. Ето защо е много важно животните да бъдат ограничавани с помощта на специални устройства.

При удар на чуждо животно, може да се наложи да се плаща
Ако нечие куче, котка, пиле, прасе или друго животно изскочи на пътя и шофьорът е нарушил правилата - минал е на червено, превишил е скоростта и т.н., то собственикът може да претендира за обезщетение. Застраховката „Гражданска отговорност“ не го покрива, тъй като юридическа гледна точка животните не са субект на правото, съответно не са носители на права и задължения и не могат да извършват правни действия. Те са обект на правото и в теорията и практиката се приравняват на вещ. 

Собственикът на животното обаче може да поиска обезщетение чрез съда. Ако ударите животно и избягате, това може да се приравни на напускане на мястото на инцидента.

На теория работи и обратното правило - ако животно изтича на пътя по вина на собственика и причини инцидент, собственикът трябва да компенсира водача за щетите. На практика обаче съдът в такива случаи може да не застане на страната на шофьора. Включително защото е изключително трудно да се докаже вината на животно при инцидент.

Сблъсък с голямо животно е и най-големият проблем
Най-голяма опасност създават големите животни - крави, коне, диви свине и др. Сблъсъкът с масивен звяр, който често пробива предното стъкло при удар, е изпълнен с най-сериозни последици за водача. Колата, както често се случва, след такава авария не може да бъде възстановена. 

По правило, ако животното е диво, никой не носи отговорност за него, така че шофьорът няма как да предяви претенции. Изключение правят случаите на счупена мантинела или ограда на магистрала, тъй като там има служби, които отговарят за самия път и те могат да бъдат обвинени за инцидента.

Шофирането със следи от ударено животно също крие рискове
Последствия има и при инциденти с дребни диви животни. Случва се шофьор да удари дребно животно и да напусне мястото на инцидента, като по автомобила му остават следи. Наличието на кръв, например, със сигурност ще направи впечатление на полицейските екипи, патрулиращи по пътищата. И тогава шофьорът ще трябва да обяснява. 

На някои места по света подобно „бягство“ може да доведе до наказание на шофьора, ако удареното животно, например, е от защитен вид. Подобни прецеденти са малко, тъй като няма практика за издаване на наказателно постановление за смъртта на животно под гумите на автомобила, но е възможно да се стигне до отнемане на шофьорската книжка.

Много шофьори не знаят как да избегнат сблъсък
Първата реакция на шофьор, който забележи животно на пътя, е инстинктивна - да се опита да го избегне. Това обаче трябва да се направи много внимателно, защото често рефлексът за предотвратяване на сблъсъка често води до навлизане в платното за насрещно движение и става причина за челен сблъсък. Всяка маневра без правилно оценяване на ситуацията е опасна и за движещите се отзад превозни средства, пише automedia.

При възникване на катастрофа с няколко превозни средства заради избягване на животно, в повечето случаи шофьорът, който се е опитал да маневрира, ще бъде обявен за виновен. Единственото правилно действие от гледна точка на правилата за движение в случай на неочаквана поява на препятствие на пътя е опит за спиране без смяна на лентата.