Образователният министър обяви какви са условията учениците да се върнат в клас, както и как ще бъдат тествани най-малките.

"Не мога да кажа дата, без да е избран изпълнителя, без да е ясно каква ще е организацията, без да сме пресметнали времето, в което ще подготвим тези, които ще правят тестовете. Това, което се появи в медиите, че от понеделник ще тръгнат децата – не е вярно. Опитваме се да влезем в другата седмица, но е напълно възможно да отидем до 8 ноември, ако няма пълен локдаун", посочи пред Bulgaria ON AIR акад. Николай Денков.

"Очакваме тестовете да бъдат един от два вида: или тези, в които с тампонче от устата детето само се тества, или от другите, в които детето се изплюва в кесийка и след това с пипетка се слага съдържанието в теста. И двата типа се използват в чужбина, разликите са в това кой взима пробата и затова изчакваме. Ако започнем да обясняваме и за двата, хората ще се объркат",  допълни още той.

По думите му са осигурени бързи тестове за всички ученици, от 1 до 4 клас, но задължителното тестване ще започне там, където е спряно присъственото обучение заради високата заболяемост – София и Пловдив. 

Всички ученици от Пловдив и още три общини - на онлайн обучение

"Зеленият сертификат" ще се изисква по същество от учителите, но тестовете за тях ще са безплатни. Два са принципите, които спазваме: Първият е, че за 1 до 4 клас присъственото обучение е много по-добро от онлайн обучението. Нашият фокус е да осигурим тази безопасна среда, в която родителите да се чувстват спокойни, че децата могат да влязат в клас. Вторият принцип е, че това трябва да става доброволно. Не искаме да стресираме родителите", настоя министърът.

"Ще се опитаме да има запис по обществените телевизии, където да се вижда ясно как става. Всеки един родител да има възможност да види и да прочете. В момента не ги използваме, защото все още не е ясен какъв ще бъде продуктът. Забравете тези страхове, те са неоснователни. Дори да имате хронични заболявания, ваксините се препоръчват, защото при хроничните заболявания ковид протича тежко", допълни Денков.

А държавата вече обяви обществената поръчка за щадящи тестове за най-малките ученици. За целта правителството вече отпусна 13 милиона лева, като с тях ще се купят около един милион и 600 хиляди антигенни теста за учениците от 1-ви до 4-ти клас.

Стойчо Кацаров: Искаме да върнем децата в училище

Първата част от поръчката е за спешна доставка на 400 хиляди от тестовете. Крайният срок за офертите е до този петък.

Все повече области влизат в "тъмночервената зона" на заболеваемост, като това увеличава и броя на учениците в дистанционна форма на обучение. До момента общо 7 са областите, в които заболелите от вируса минават 750 на 100 000 души.

От днес няколко общини около Велико Търново ще се редуват да учат от вкъщи или в училище. По същия начин ще бъде и в Русе. Най-много ученици ще редуват обучителния режим в Пловдивско. Промяна ще има и в Асеновград, както и в няколко общини в областите Бургас и Смолян.

"Държавата Не…лгария": Искаме децата ни да са в клас, но да не ги тестваме

С това се увеличава и броят на родителите, които отказват децата им да бъдат тествани в училище.

"Всеки ден може ли да се правят тестове? Ако е гаранция, че този тест ще държи 1 седмица, да. Но всеки ден...", споделя притеснен Димитър Димитров.

"Няма да позволя да го тестват. То не е опитно зайче. Пък и цялата работа е един голям цирк", категоричен е Анатоли Тодоров.

Някои училища вече са провели анкета сред родителите, за да разберат нагласите им.

"При анкетирани 224 родители, а нашето училище има 417 ученици, 84% от родителите не желаят децата им да бъдат тествани. 16% от родителите са съгласни. Най-голям процент от тях са родители на първокласници, което значи, че те искат децата им да са присъствено в училище", посочи пред Bulgaria ON AIR Кремена Кръстева.

А училищата продължават да търсят начини да върнат децата в клас.

"С малките ученици е по-трудно, но не и невъзможно да се работи. Тъй като нямат такава опитност, е нужно те да бъдат подкрепяни от родителите си. Това е затруднението при тяхното обучение, затова личното ми мнение е, че малките ученици трябва да са в училище", изтъква главният учител в СУ "Йордан Йовков" Валерия Лавчева.

Но както вече беше обяснено от МОН, родителите, които не желаят децата им да бъдат тествани, ще могат да ги оставят да учат дистанционно.

Двойно повече ще е допълнителното обучение на децата през лятото