Скъпи родители,
Скоро започват изпитите на вашите деца. Знам, че се притеснявате и всички вие искате те да успеят.
Не забравяйте обаче, че сред учениците, които ще се явят на изпитите, има и художник, който не разбира от математика.
Има предприемач, който няма понятие от история или английска литература.
Има музикант, за когото оценките по химия не са от значение.
Има атлет, чиито оценки по физическо ще са по-важни от тези по физика.
Ако детето ви получи отлични оценки – страхотно! Но ако това не се случи – не наранявайте достойнството и самочувствието му.
Кажете на децата си, че всичко е наред, че това е просто един изпит. Един ден ще ги очакват много по-важни задачи. Кажете им, че независимо какъв е резултатът им, вие ги обичате и няма да ги съдите.
Моля ви, направете го. Ако го направите, ще видите как детето ви покорява света. Една лоша оценка няма да разруши мечтите им, няма да отнеме талантите им.
И също така, моля ви, не си мислете, че единствените щастливи хора на света са лекарите и инженерите.
Искрено ваш, Директорът
Да, правилно сте разбрали, това е писмо на един училищен директор, но не у нас, а в Сингапур, написано е в началото на учебната 2016-а. Но както е видно, всичко е релевантно и към днешна дата, при това на 100% и за българската действителност – стресирани деца на матурите и свръхамбициозни родители, които на всяка цена искат отрочетата им да попаднат минимум в… Немската.
Да, учебната година все още е в началото си, изпитите са далеч, но това не значи, бе амбициите спят - предстоят предизвикателни и понякога натоварващи месеци за учениците. А за седмокласниците е ад - мама и тате ги пращат за цяла една година на платени курсове по математика, български език.
Да, ние родителите, искаме най-доброто за децата си, но някои от нас прекаляват и превръщат наследниците си в инструмент за постигане на собствените си мечти. Та въпросните хора са недоволни дори когато детето има оценка 5 по даден предмет.
Замисляли ли сте се, че не трябва да обвинявате децата за това, че не достигат поставените цели, свързани с успеваемостта в училище. Най-добрият случай е, ако амбициите на родителите съвпадат с възможностите на детето.
Затова скъпи родители, отново прочетете писмото на директора и се замислете: Струва ли си?