Пламенка Калинкина - председател на фондация „Лапички на справедливостта“ и дългогодишен доброволец в защита на бездомни животни - сигнализира за системен тормоз срещу себе си.
Жената се грижи за стотици кучета в своя приют, разположен във вилна зона „Лиляшка могила“ край Враца, но твърди, че е подложена на непрестанни атаки от местни жители, а институциите отказват да я защитят.
На 18 юли Пламенка публикува тревожен пост във Facebook, в който пише:
„Търся си нов Ангел пазител, на моят не му издържаха нервите. Понеже влизам в конфликти всеки ден заради кучетата, има заплахи за живота ми, саморазправа с юмруци… Полицията не се интересува от факта, че орда роми нападат сама жена, която просто се грижи за бездомни кучета…“
В същата публикация тя предупреждава, че положението е извън контрол и не крие, че се страхува за живота си.
Два дни по-късно - на 20 юли – Пламенка сподели видео от ново напрежение пред приюта. На кадрите се вижда как група хора се събират, а тя добавя:
„Заплашиха, че ще ме изкормят. Събраха се отново. Дойде охранителната фирма, ромите излязоха въоръжени - повече от 20 човека… Дойде и полиция, състави предупредителни протоколи. Искат кръв. Сама съм“.
Според жената институциите са напълно безпомощни, а тормозът е непрестанен. Отсъствието на реална защита я принуждава да се обръща публично към обществото.
От своя страна част от местните жители твърдят, че приютът е незаконен. Те се оплакват от постоянен кучешки лай, силна миризма и казват, че се чувстват застрашени. Пламенка категорично отхвърля тези обвинения. В друга своя публикация - от 22 юли - тя обяснява:
„Моят приют не е незаконен. Той е в процес на лицензиране. От БАБХ имам зелена светлина, но от община Враца не желаят да дадат съгласие, с мотива, че приютът е на земеделска земя. Всъщност, за общината е удобно, че години наред прибирам всички изхвърлени бебета. Но за общината не е удобно да сподели отговорност съвместно с БАБХ по откриване на приют. Имам въпрос: след като е земеделска земя, не е село, не е град, имот извън регулация, защо не дават съгласие? Защо хора живеят в земеделска земя, където не трябва да има строежи? БАБХ искат приютът да е извън регулация - затова продадох къщата в Ребърково и преместих всички кучета в Лиляшка Могила, където да не пречим. Миналата година бях в община Враца и казах, че имам пари и искам да купя място за кучетата, където да не пречим, където те ми посочат. Беше ми казано, че няма подходящ общински имот, който да купя и да правя каквото преценя. Сега ми казват, че трябва да се преместя, защото преча на ромска фамилия. Вложих всичките си пари, дадох здравето си, изградих всичко сама. Общината не ми предлага алтернатива. Казаха, че няма подходящ имот. Сега искат да се махна, защото преча на ромска фамилия“.
Жената отново подчертава, че не е получавала никакво съдействие, въпреки че с години е вършила работа, която е по закон задължение на общината. Тя прибира изоставени кучета, включително от територията на Враца.
„Правя всичко в името на животните, не съм искала никога нищо от общината, с изключение на питането ми за подходящ имот. В цял свят НПО се регистрира, за да е в полза на обществото и държавата, там, където има липси. Средствата за дейността по осигуряване на храна и вода идват от дарения, финансиране - няма. Аз съм репресирана в собствената си държава. Един доброволец, който върши работата на институциите, е оставен сам. Ще умра тук, но няма да отстъпя и крачка назад“, категорична е тя.
На 23 юли Пламенка публикува още един пост, в който заявява:
„Медиите мълчат, защото не могат да излъчват етническо напрежение. Всички мълчат. Страх е сковал Северозапада. Няма да отстъпя. Ще се жертвам, но няма да живея в страх“.
В нейна защита вече е създадена и онлайн петиция - „Защита на Пламенка Калинкина и нейните животни срещу системен тормоз и бездействието на българските власти“. В нея се посочва: „Ние, загрижени граждани, подаваме този апел от свое име и от името на г-жа Калинкина - жена, подложена на продължителен, системен тормоз… Бездействието на институциите представлява съучастие в нарушаването на правата ѝ. Призоваваме българските и европейските власти да се ангажират със случая“.
Случаят продължава да предизвиква сериозно обществено внимание - в социалните мрежи и извън тях. Междувременно от институциите се очаква конкретна реакция - не само по сигналите за насилие, но и по казуса с регистрацията на приюта, който поставя въпроси за ангажимента на местната власт към хуманното отношение към животните и сигурността на хората, ангажирани с тази кауза.
Жена спаси кутрета, изхвърлени в найлонова торбичка край Леденика ВИДЕО
Прочетете още
- 14:35 Избухна голям пожар в Пазарджишко, очакват хеликоптер от Крумово* СНИМКИ+ВИДЕО
- 14:00 Шофьорка, паркирала нагло на тротоар в Пазарджик, към пешеходка: Ще те блъсне някой!
- 13:00 Доброволка с приют твърди, че е заплашвана с убийство: Искат кръв, сама съм! ВИДЕО
- 12:00 Жена се закани да си измие чиниите в жилището на кмета на Сливен