На деня, в който отбелязваме паметта и 151-годишнината от обесването на Васил Левски, репортер на GlasNews видя в социалните мрежи серия от публикации, които са гавра с българския национален герой.

В няколко публикации мъж, чиято фамилия иронично е Апостолов, споделя изображения на Васил Левски. Върху тях обаче той е рисувал, макар и дигитално. 

Върху един от най-известните портребите на героя му е нарисувана брада, мустак и очила, а върху челото му е сложен фашистки знак.

На друга снимка, публикувана от същия мъж, с червена боя е закрито цялото лице на Левски, сложена му е и тъмносиня"перука". Върху червената боя на лицето му е нарисувано усмихнато личице.

Друга снимка показва Апостола с червен мустак и бяла брада, отново с тъмносинята перука. Дясното му око също е закрито с червена боя, има и червена линия, която наподобява пиратска превръзка.

Серията от обидни публикации е качена във Facebook групата "BMW купува-продава". Справка показа, че всички постове са вече изтрити, а въпросният мъж не членува в групата. Затова и не става ясно дали публикациите са от днес.

Освен снимките, същият мъж прави отделни публикации, в които казва: "Неми трийте постовете аз само рисувам!", казва той в една от публикациите си.

Друг негов пост гласи: "Искам Дасе извиня за неудобство то че рисувах варху бекона Васила Левски изивинявайте ве!"

Не се знае дали това са всички направени публикации от мъжа.

GlasNews припомня, че днес отбелязваме 151 години от обесването на Васил Левски – един от най-великите българи и символ на свободата. Васил Иванов Кунчев, по-известен като Левски и Апостола на свободата, е водеща фигура в българската национална революция. Той е основател на Вътрешната революционна организация (ВРО) и Българския революционен централен комитет (БРЦК), които полагат основите на организираната борба за освобождение.

Делото на Левски вдъхновява организаторите на Априлското въстание, което заедно с последвалата Руско-турска война довежда до възстановяването на България като независима държава. На 27 декември 1872 г. Левски е заловен от османската полиция край Къкринското ханче до Ловеч. Осъден на смърт, той е обесен на 18 февруари (6 февруари по стар стил) 1873 г., но традиционно годишнината се отбелязва на 19 февруари. Разминаването в датите се дължи на техническа грешка, която така и не е коригирана в учебниците.

Мястото на неговата гибел се намира в центъра на днешна София, където е издигнат паметник в негова чест. Всяка година на тази дата България свежда глава пред подвига на Апостола, отдавайки почит на неговото дело и саможертва в името на свободата.

Снимки: Facebook, чрез Стоян Георгиев