Най-обсъжданото място в Стара Загора през последните дни не е нова улица, ремонт или концерт.
А един пясъчник.
Не защото е счупен. Не защото липсва пясък. А защото около него се завъртя спор, който стигна дотам, че във Facebook вече се организира събитие за... обучение на едногодишни деца по обществена отговорност.
Поводът е публикация на общинския съветник Николай Стоев, който показа снимки на разпилян пясък около новия пясъчник в парк „Пети октомври“. В публикацията си той призова родителите да обясняват на децата кое е редно и кое не, като увери, че настилката ще бъде почистена, а пясъчникът - допълнен.

Само че разговорът бързо пое в съвсем друга посока.
Вместо да обсъждат разпиления пясък, хората започнаха да питат дали съоръжението изобщо е проектирано така, че в него да могат да играят повече от 2 деца. Други обърнаха внимание, че когато става дума за малчугани на година-две, пясъкът извън пясъчника не е проява на лошо възпитание, а просто част от играта.
Най-силният отговор обаче не дойде в коментарите. Дойде под формата на публично събитие във Facebook организирано от Росица Демирева.
В него тя кани родители на „демонстрация на неконтролируемото поведение на деца между 1 и 3 години“, практическо упражнение по разпръскване на пясък и лекция на тема: „Как да обясним на 12-месечно бебе основите на обществената отговорност и управлението на общинска собственост.“
Следва и дискусия с въпрос, който всъщност обобщава целия спор:
„Кое е по-трудно - да проектираш адекватна детска площадка или да накараш прохождащо дете да спазва строителните параметри на проекта?“
Именно това превърна темата в една от най-коментираните в града. Защото зад шегите всъщност стои съвсем сериозен въпрос - когато едно съоръжение не отговаря на очакванията на хората, по-лесно ли е да се обясни, че проблемът е в начина, по който се използва, отколкото да се признае, че може би още на етап проектиране нещо не е било добре премислено?