Скъпи абитуриентки, прочетете и сами си отговорете на въпроса дали си заслужава да уголемите бюста си.
Идват баловете - без съмнение това е доста вълнуващо събитие. С баловете идват и чуденките - какъв подарък да направят родителите на дъщерите си. Намирането на оригинален подарък за абитуриент може да се окаже доста трудно... или пък не точно?
Силиконови гърди за щерката? Защо не!
Абитуриентките у нас масово получават по случай завършването си като подарък силиконов бюст.
Много от девойките у нас подражават на чалга дивите и моделките - на тези, които са прекалили с интервенциите. Те обикновено са натъпкани със солидно количество силикон в бюста си. И така... младите дами, по примера на по-големите натокани какички, предпочитат подарък от 400-кубикови импланти вместо автомобил или златно колие.
В столична клиника по пластична хирургия годишно се извършват от 900 до 1000 интервенции, познайте коя е най-предпочитана от пациентите... разбира се, че това е увеличаването на бюста с импланти. На второ място пък са ринопластиките, следвани от липосукциите.
Гръдните импланти могат да бъдат опасни
Много от дамите не осъзнават, че силиконовите импланти могат да бъдат опасни. Освен рисковете, свързани със самата оперативна намеса и поставянето на чуждо тяло, силиконовите гърди може да доведат до някои тежки заболявания. Наскоро американската Агенция по храните и лекарствата (FDA) издаде официално предупреждение, че гръдните импланти носят риск от развитие на плоскоклетъчен рак на кожата и от различни видове лимфоми. Случаите са били докладвани от медицински специалисти, след като злокачествените образувания са се развили от ръбцовата тъкан, която се формира около имплантите. Все пак от FDA успокояват, че става дума за изключително редки случаи - при преглед на публикувани данни в медицински издания са открити под 20 случая на плоскоклетъчен рак на кожата и под 30 - на лимфоми в капсулата от тъкан около имплантите. В агенцията са докладвани и 10 случая на кожния рак и 12 на лимфоми.
Оферта: Продават използвани гръдни импланти на битака СНИМКИ
Хороата, които имат силикон в гърдите, трябва да следят за симптоми като подуване, болка, бучки и промени по кожата, допълват от агенцията. Тези, които възнамеряват тепърва да си слагат силикон, както и медицинските специалисти също трябва да са наясно с тези макар и редки усложнения след операцията, казват още от регулаторния орган.
Жертва на пластичната хирургия
Нели Георгиева е зам. председател и основател на асоциацията на пациентите на естетичната медицина (АПЕМ)... и тежко пострадал от силиконови импланти. Тя категорично заявява, че е жертва на пластичната хирургия. Има 5 ринопластики, маха гръдните си импланти след 8 г. мъка, започва да губи зъбите си след неправилно сложени естетични коронки.
Поради факта, че настъпва сезонът на баловете, Нели Георгиева се е свързала с доц. д-р Емилияна Конова, която е водещ имунолог в страната, за да поиска нейната позиция за рисковете от това медицинско изделие, което през 2021 година получи от FDA етикет "BLACK BOX WARNING" - за изделие с най-висок риск от здравни усложнения.
"Настъпва сезонът на баловете и сега е моментът, в който тийнейжърките изнудват буквално родителите си за подарък за бала - силиконов бюст. По света все повече жени премахват имплантите си, поради съсипано здраве, в България... се мълчи! Както винаги", написа Нели Георгиева.
Говори специалистът
Преди да подарите на дъщерите си "светло бъдеще", прочетете какво ги чака, написа още Георгиева и публикува мнението на доц. д-р Конова без редакции:
“Здравейте, Нели,
Благодаря за писмото Ви и Ви поздравявам за инициативата за осигуряване на компетентна и професионална помощ и консултиране на жени, които са провели или им предстоят манипулации, свързани с естетичната медицина.
Накратко ще изложа моето схващане и опит по поставените от Вас въпроси, но на някои от тях не мога да отговоря, т.к. те са по-скоро от компетентността на хирурзи, ревматолози и онколози.
За нас, клиничните имунолози е известно, че усложненията след поставяне на силиконови гръдни импланти, обединени в понятието „Силиконоза” се причисляват към т.нар. ASIA синдром (Синдром на Schoenfeld, Autoimmune/Auto-inflammatory Syndrome Induced by Adjuvants”) - Автоимунен/Авто-възпалителен синдром, индуциран от адюванти. Адювантите са фактори на околната среда, имащи свойството да усилват антиген-специфичните имунни отговори, без да индуцират възпалителни реакции срещу себе си и автоимунни такива. Но, за някои от тях се оказа, че могат да индуцират имунно-медиирани феномени и автоимунни заболявания и това са: силикон (в гръдните импланти), алуминий (във ваксините), пристан и инфекциозни агенти (вкл. SARS-CoV-2). Първоначално се е считало, че силиконът е имунологично инертен материал, но впоследствие се доказва, че може да индуцира автоимунни феномени. Чрез хистологични методи е доказано, че силиконовите частици могат да мигрират и се установяват в капсулите на силиконовите импланти. Патогенетичните механизми, отключващи имунен отговор включват две основни хипотези: директен стимулиращ ефект на силикона, мигрирал в капсулата или наличие на бактериален микрофилм около самата капсула, който стимулира възпалителната реакция. При жени с експлантирани импланти по повод на силиконоза, са установени с много по-висока честота положителни бактериални култури в проби от капсулата и околната тъкан спрямо посявките при жени без усложнения като контролна група.
Автоимунните феномени, индуцирани от силикон, представляват превключване към синтез на патогенни, високотитърни автоантитела като: антинуклеарни, антифосфолипидни, анти-G-protein-couple рецептори и ревматоидни фактори.
Силиконовият скандал, засегнал и 2000 българки
Възможно е клиничните симптоми, последващи автоимунните възпалителни реакции, индуцирани от силикон, да не се отнасят към конкретно автоимунно заболяване, а по-скоро да се обединят в понятието Силиконоза и да включват: болки по тялото, умора, нарушени когнитивни функции, депресия, сухота в очите и устата, кожни прояви, субфебрилитет, косопад, главоболие, „мозъчна мъгла”, сутрешна скованост и др. Много от тези симптоми, всъщност се определят като „автоимунно-асоциирани”. Поради възможностите на здравните системи за наблюдение и проследяване на все по-голям брой жени със силиконови импланти, за съжаление, се натрупаха данни за статистически значим по-висок риск при тях за развитие на класически автоимунни заболявания - Sjögren’s синдром, системна склероза, саркоидоза, множествена склероза, фибромиалгия/синдром на хроничната умора и др.
Кои жени са в риск от развитие на автоимунни феномени, силиконоза и/или автоимунно заболяване след поставяне на силиконови гръдни импланти? Това са следните групи жени:
- генетично предразположени жени – данни за автоимунни заболявания в семейството
- ко-експозиция и на други адюванти – напр. чести инфекции, ваксини и др.
- предхождащи алергични реакции
- предхождащи автоимунни реакции към адюванти
- съпътстващи заболявания и/или начин на живот, повишаващи риска от автоимунитет
По какъв начин клиничният имунолог може да бъде в помощ за жени, планиращи хирургична интервенция за поставяне на силиконови импланти:
1/ Чрез оценка на риска, снемайки подробна анамнеза относно – фамилна обремененост, минали и съпътстващи заболявания, начин на живот, прием на медикаменти, наличие на професионални и битови рискови фактори и др.
2/ Чрез провеждане на профилактично изследване – скрининг за наличие на автоантитела: антинуклеарни, антифосфолипидни, RF и при необходимост – други, в зависимост от анамнезата.
3/ Чрез препоръка за имуномодулираща терапия преди и след хирургичната интервенция, целяща да модулира имунния отговор и препоръка за избягване на имуностимулатори.
Как клиничният имунолог може да бъде в помощ за жени, провели хирургична интервенция за поставяне на силиконови импланти:
Според мен, един път годишно, би било полезно да имат такава консултация, за да се проследят евентуални симптоми и снеме анамнеза за начина на живот, прекарани заболявания, инфекции, приемани медикаменти. Профилактично да бъде назначен минимален панел за изследване на автоантитела и в зависимост от резултата, при необходимост, жената да бъде насочена към ревматолог или друг специалист".
Ботоксът, филърите и имунната система
И сега, след като прочетохте всичко това, скъпи абитуриентки, пак ли ще молите родителите си да ви подарят цици за бала?