Искра Райкова е на 16 години и учи в Природоматематическата гимназия в старата ни столица. Косата е нейната гордост и от дете досега тя никога не я подстригвала късо, а само я намалявала с по няколко сантиметра.
Преди дни обаче момичето научава, че се набират средства за лечение на учителката от СУ "Емилиян Станев" - Цветанка Пенчева, на която е необходимо да се направи животоспасяваща операция в чужбина.
Без изобщо да се замисли момичето решава да отреже косата си и да я обяви на търг с наддаване, като парите бъдат предадени за лечението на преподавателката.
Искра споделила идеята с майка си Анелия Владимирова, която я подкрепила.
"Бях учудена, но в същото време и силно очарована от решението на Искра. И дано да има повече такива случки в нашата държава и повече такива деца, готови да откликнат и да помогнат на нуждаещите се", споделя пред "Телеграф" майката Анелия.
Когато тя попитала дъщеря си няма ли да е мъчно за косата, които толкова години не е отрязвала толкова къса, тийнейджърката без да се замисли отговорила: "Тя ще порасне пак, а тези пари са много необходими точно сега за лечението на г-жа Пенчева".
След публикуването на съобщението за предоставената на търг коса, много хора са се обаждали на майката Анелия да поздравят дъщеря й за взетото решение. Досега обаче нито един не е предложил да участва в търга с конкретна сума за купуване на косата. Въпреки това Анелия и дъщеря й Искра не губят надежда, че и това ще стане.
За онези, които проявят интерес – косата на тийнейджърката е с дължина над 30 см. и с тегло 150 грама. Никога не е третирана с боя, нито пък е къдрена.
Проверка в нета показва, че подобна коса се купува на цени от 500 до 2000 лв. за килограм.
Междувременно колегите на нуждаещата се от средства за лечение в чужбина учителка Цветанка Пенчева, са подели инициатива за събиране на така необходимите средства. В разпространения от тях призив се казва: "Всеки от нас може да бъде глътка надежда и причина за това тя да е с нас и да ни огрява със слънчевата си усмивка и душа. Молим за Вашата съпричастност".
Дарителници са разположени в Езиковата школа "Магнаура" и в Природоматиматическата гимназия във Велико Търново, а който желае може да помогне със средства на обявената банкова сметка:
Първа инвестиционна банка
IBAN BG05FINV91501317517474
Титуляр: Цветанка Петрова Пенчева.