БДЖ публикува кадри от купета на български влакове, оставени в състояние, което трудно може да се обясни само с липса на почистване. По седалките и подовете се виждат косми, остатъци от храна, фасове, пластмасови чаши, бутилки и други отпадъци. На част от снимките личат и разкъсани тапицерии, оголена дунапренова основа и повредени седалки.

От железопътния превозвач посочват, че това са само част от констатираните замърсявания и щети по подвижния състав. Поводът е пореден апел към пътниците да пазят общественото имущество и да не превръщат купетата в място за алкохолни събирания и сметища.

БДЖ напомня, че всеки има право да очаква чиста и нормална среда за пътуване. Поддържането ѝ обаче зависи не само от работата на служителите и средствата, които дружеството отделя за почистване и ремонти, а и от поведението на самите пътници.

По данни на компанията щетите от вандализъм и умишлено увреждане на интериора водят до допълнителни разходи. Средствата, които отиват за подмяна на седалки, ремонт на оборудване и отстраняване на замърсявания, биха могли да бъдат използвани за подобряване на условията във влаковете.

„Опазването на обществения ресурс започва от личното отношение и ежедневното поведение на всеки от нас. Уважението към средата, в която пътуваме, е уважение към останалите пътници и към труда на хората, които ежедневно полагат усилия за поддържането ѝ“, посочват от БДЖ.