Жилищата продължават да поскъпват. В резултат все по-често виждаме цени между 90 хил. и 100 хил. евро за двустаен апартамент в София, което доскоро не беше така. За година цените на жилищата в столицата са нараснали с около 8%, показват данни на компания за недвижими имоти.

Очакванията на брокерите са имотите да продължат да поскъпват поне до края на 2023 г., когато е работната дата за влизането ни в еврозоната.

Цените нарастват във всички сегменти от пазара - старо и ново строителство, луксозни жилища и апартаменти в обикновени кооперации. При старото строителство покачването на цените се дължи на голямото търсене, което надвишава предлагането на пазара.

При новото строителство, освен че е предпочитано от купувачите, влияние върху цените оказва поскъпването на строителните материали и терените, както и повишаването на разходите за труд.

Една от причините за повишаване на средната цена на жилищата е готовността на купувачите да платят повече за напълно завършено или обновено жилище, в което могат да се нанесат веднага. За да спестят време и усилия, клиентите са склонни да платят повече. Има случаи, при които купувачи придобиват апартаменти в нови сгради на етап шпакловка и замазка, довършват ги и ги обзавеждат, след което ги препродават на по-висока цена. Така на пазара излиза по-скъпо жилище, което вдига средните нива на цените.

Пазарът на имоти е много активен, но наред с това е и сигурен. Банките дават заеми при рекордно ниски лихви, но наред с това са внимателни и консервативни в преценката на кой клиент да отпуснат финансиране. Затова заеми взимат предимно хора със стабилни доходи, които нямат проблеми с изплащането им, коментират брокери пред "Труд".

Изчисленията на анализатори показват, че за тристаен апартамент в София, домакинство от двама работещи трябва да отдели около 23% от общия си доход за вноски по кредита. Това е доста по-малко от препоръките на някои експерти семействата да взимат заеми, които могат да изплащат с до 30% от доходите си.

40% от имотите се продават в рамките на един месец, а други 33% се реализират за между един и три месеца след излизането им на пазара, сочи статистиката.

Купувачите на имоти в момента са добре запознати с условията на пазара, правят по-малко огледи преди да пристъпят към покупка и се интересуват предимно от нови обяви, разказват брокери. Те са оптимисти за пазара на имоти като очакват покачването на цените в страната за годината да бъде с между 3 и 5 на сто.