Груби фалшификации използват кандидат-пенсионери, за да получат голяма пенсия. Това показват проверки на Националния осигурителен институт. В схемите се използват както подправени документи за стаж, така и несъществуващи фирми, като целта е злоупотреба със средства на Държавното обществено осигуряване.

От НОИ разкриват фрапиращ случай, при който кандидат-пенсионер лъже, че е бил студент в ПУ "Паисий Хилендарски", за да получи наследствена пенсия. Оказва се обаче, че представеното "уверение" всъщност е сканирано цветно копие на документа и не съдържа достатъчно информация относно статута на учащ на лицето.

След проверка на инспекторите от университета уведомяват НОИ, че приложеното от лицето уверение не е автентично, тъй като не е издадено от инспектора, чието име е посочено в него.

В друг случай пенсионер се опитва да получи преизчисление на пенсията за стаж и възраст заради допълнителен стаж, който обаче се оказва, че е придобит не след, а преди пенсионирането му.

Инспекторите установяват, че представеният образец УП-3 от лицето за периода от 20.09.1973 г. до 27.10.1975 г., издаден от голям осигурител на територията на Пазарджик, е ксерокопие на вече попълнен документ. Върху копието на документа са нанесени корекции и видимо си личат пресниманите стари подписи и печат. Проверката показва, че лицето въобще не присъства в разчетно-платежните ведомости за работни заплати и няма данни да е упражнявало трудова дейност при този работодател в посочения период.

От НОИ предупреждават за дружества, които са рискови и често попадат в полезрението на проверяващите. След контролна проверка за зачетен осигурителен стаж от ликвидиран работодател, е установено, че кандидат-пенсионери представят документи, които не са съществували по времето, в което те са работили за съответното предприятие. Друг пък пробва да получи пенсия, като представя стаж от предприятие с фалшив БУЛСТАТ.

От 1 януари 2021 г. инспекторите от НОИ вече могат да спират отпускането на пенсия, ако в хода на производството по отпускането є се установяват данни за извършено престъпление от значение за правото или размера на същата. Това става възможно заради промени в Кодекса за социално осигуряване. Най-често това са документни престъпления - съставяне и/или използване на документи за осигурителен стаж, осигурителен доход или категория труд, които са неистински или са с невярно съдържание.

При установяване на такива данни материалите се изпращат на прокурор, а производството по отпускане на пенсия се спира до приключване на наказателното производство, като целта е да не се допусне неправомерно изплащане на средства от фондовете на ДОО. Производството се спира до приключване на наказателното производство, което предполага да е налице влязъл в сила акт.

С "английска борса" пък прибират пари за безработица

Българи лъжат, че са работили във Великобритания, за да приберат големи обезщетения за безработица. Такава схема са разкрили още инспекторите на НОИ.

Става въпрос за т. нар. схема "английска борса", при която лица, които никога не са напускали страната, подават заявление за отпускане на парични обезщетения за безработица, като посочват и предишна трудова дейност във Великобритания. Точно преди да останат без работа те са работили за кратко време на високи доходи в България. Надеждата им е, че НОИ ще им отпусне обезщетение върху тази заплата, тъй като съгласно европейския Регламент 883/2004, когато се сумира стаж и в друга страна-членка от ЕС, обезщетението се отпуска върху последния доход.

13 "английски работници" пробват точно това, като представят преносими документи U1 за упражнявана трудова дейност във Великобритания. На част от тях първоначално са изплатени парични обезщетения за безработица. При последващ контрол на обаче е установено, че тези хора не само не са работили при посочения последен български осигурител, но и че част от тях дори никога през живота си не са излизали от страната. Те трябва да върнат сумата от 36 224 лв., а след сигнали до прокуратурата са образувани досъдебни производства.