Детска площадка в София стана обект на дискусия, след като там бяха оставени три чувала с детски играчки. Мястото на случката е ъгълът на ул. „Лешникова гора“ и ул. „Песнопойка“, а снимки на изоставените вещи предизвикаха разнопосочни реакции в социалните мрежи.

Жена, която първа сигнализира за случая, публикува следното съобщение:
„3 чувала с детски играчки на детската площадка… Ако някой има нужда или знае къде да ги дари, Ваши са!
П.С.: Захвърлени от поредния съвестен гражданин.“

Някои потребители смятат, че играчките са оставени с добри намерения – за да могат децата, които посещават площадката, да се забавляват с тях.

„Може да са оставени да има с какво да играят децата на площадката.“

Други обаче виждат в това неконтролирано изхвърляне на ненужни вещи.

„Разбира се, че с тази благородна цел са оставени, не се и съмнявам. За съжаление, това е проява на изключително просташко поведение, което част от четящите няма и да разберат. На площадката вече има всякакъв вид дву- и триколки, но тя не е детска стая, нито детска градина. Не съм гледала какви други неподходящи за обществена детска площадка играчки има в чувалите.“

И апелира: „Бихте ли си ги прибрали следващия път? Мястото им не е там. Или всеки, който разчисти вкъщи ненужни вещи, да ги изсипе на площадката? Ако Ви харесват, ползвайте си ги вкъщи. Това е обществено място! Благодаря предварително!“

Къде е границата между споделянето и замърсяването?
Въпросът за оставянето на вещи в обществени пространства не е нов. Докато някои хора смятат, че това е форма на дарение, други го приемат като безотговорно захвърляне на ненужни предмети.

Важно е да се намери баланс между желанието да помогнем и поддържането на чиста градска среда. Ако играчките са годни за употреба, може би по-доброто решение би било да бъдат дарени на социални институции или семейства в нужда, вместо да бъдат оставяни на случаен принцип.

Какво е вашето мнение?

Снимка: Biliana Palaveeva