18,95 % е избирателната активност за местния референдум, сочат данните, публикувани на сайта на Общинската избирателна комисия Казанлък. Това означава, че референдумът е неуспешен, тъй като, за да бъде признат, трябват поне 40% от имащите право на глас да отговорят на въпроса на допитването.
Въпросът, на когото жителите на общината трябваше да отговорят с "да" или "не", беше "Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот – частна държавна собственост „Дом паметник“ на връх Бузлуджа за 10 години?"
Право на глас имаха 61 840 души. От тях своя глас са подали малко по-малко от 11 700 души.
"Моята идея е след местния референдум в Казанлък, независимо от резултата, да се проведе национално допитване за „Бузлуджа“, защото това не е просто паметник от миналото, той има много висока стойност – културна и архитектурна, призната от света", заяви пред журналисти кметът на община Казанлък Галина Стоянова, след като подаде своя глас на допитването в една от избирателните секции в града.
Мисля, че българите няма да подминат със снизхождение този паметник – много високо стои, каза тя и изрази мнение, че национален референдум по темата е възможен, каза още Стоянова, цитирана от Mediapool.
Дори местният референдум в Казанлък да е неуспешен, ние ще продължим да настояваме пред държавата да се намери решение за бъдещето на паметника „Бузлуджа“. Темата за пръв път се обсъжда в толкова широк обществен план, защото макар да правим местен референдум, дискусията се превърна в национална, посочи още кметът.
„Ако референдумът е успешен и законов, и повече от половината гласували са казали „да“, ще поискаме „Бузлуджа“ за стопанисване от областния управител и ще подадем проекта си за финансиране, което трябва да стане до 31 януари идната година“, обясни Стоянова. Ако е неуспешен, тогава паметникът остава в управление на държавата. Много се надявам тогава държавата да обърне поглед към този паметник, независимо че времето е сложно, коментира тя и допълни, че всички времена са били такива.
Бившият Дом-паметник на Българската комунистическа партия (БКП), известен на мнозина като „чинията“, е частна държавна собственост и се управлява от Областната администрация в Стара Загора. През 2021 година той е обявен от Министерството на културата за паметник на културата от национално значение. Причината за иницииране на референдума е, че Община Казанлък има изготвен проект за консервацията на паметника, който е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции на програма „Региони в растеж“. През май т.г. тя беше оценена и класирана на второ място от общо 18 състезаващи се за финансиране концепции за Югоизточен регион на планиране, а предвиденото финансиране за дейностите по паметника „Бузлуджа“ е в размер на 6,9 млн. лева. По думите на кмета на общината Галина Стоянова тези средства са целеви и не могат да бъдат използвани за друго. До края на януари 2025 година проектът трябва да бъде внесен за финансиране, но задължително условие за това е Общината да поеме управлението на паметника.
Очаквайте подробности!
Гешми 21:26, 17.11.2024
Хубаво е пуснат тоя референдум, но някаква кампания за него извършена ли е. Дали от тези 82% негласували, поне половината от тях знаят за референдума? Не вярвам жителите на града да са безразлични към който и да е паметник на тяхна територия. Хората може да не гласуват за партии напоследък, но със сигурност биха гласували за една такава конкретна цел, която пряко ги засяга.