Два древни обекта в Пловдив скоро ще се превърнат в най-големите туристически атракции на втория български град. Това са Небет тепе, наричано още Акрополътна Филипопол, и Източната порта.

Реставрацията им отне години, като мина през сложни съгласувания, археологически проучвания и възстановителни дейности.
 
От днес Източната порта започна официално да посреща туристи. Тя е разположена в подножието на Трихълмието и е нагледен учебник по Археология. Тук са съхранени и изящно експонирани артефакти, тъй като се проследяват интерести пластове от елинистическата и римската епоха.
 
"Преди години тук е открит прочутият фриз на здравеносните божества начело с Асклепий.
Паметникът е разкрит през 1976 година, но в последните години беше допълнително проучен.Добре запазена е широката антична улица и останки от прилежащи сгради. Тя е от втори век.", обясни пред GlasNews.bg ръководителят на археологическите дейности Мая Мартинова-Кютова.
 
Оттук е минавал пътят към Константинопол. Самата порта по план е с основен централен вход на древния град.
 
13-метровата Източна порта е свързвала пристанището на река Хеброс, днешната Марица, която в онези времена е била плавателна. Функционирала е по време на императорите Марк Аврелий и Луций.
 
Скоро предстои откриването и на реставрираното Небет тепе. Входът за посещение е свободен, а обектите ще се охраняват от общинска охрана.



 

Откриха над 500 старинни монети при разкопки в Пловдив