Според доц. Гломб, завеждаща отделение "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести, напълно възможно е грипният сезон през миналата година да не беше усетен, заради строгите противоепидемични мерки, като това може да се случи и тази година.

Единствено чрез тест може да се различи грипа от Омикрон. Има разработени мултиплексни тестове, които дават много точна информация. Това е единственият начин за правилна диагноза, каза още тя.

Вирусологът прогнозира, че до 2-3 седмици вариантът Омикрон може да стане доминиращ у нас.

Омикрон се бори за доминация. Пловдив удържа, край Русе е по-напечено

"Възможно е да се стигне до 10 хиляди положителни проби. Важно е да се следи процентът положителни от всички направени проби. Омикрон все още не е доминиращ, но това ще стане в близките седмици. В някои области, като Русе например, е възможно и вече да е факт", допълни тя.

Едва 20% от преболедувалите и хората с пълна имунизационна схема са предпазени от Омикрон, каза още доц. Гломб.

"Не бива да се разчита на ваксинация или на преболедуване. Необходима е бустерна доза и в двата случая. Към момента няма информация за повторно заразяване с Омикрон, но все пак вариантът е сравнително нов и няма достатъчно данни за него", категорична е тя.

Какво следва след Омикрон? Какъв ще бъде следващият щам?

Доц. Любомира Гломб коментира още, че опасенията за засилване на тромбози след бустерна доза са неоснователни.

Поставянето на противогрипна ваксина не пречи на тази срещу COVID-19. Това каза в ефира на  Нова телевизия доц. Любомира Николаева Гломб.. По думите ѝ разстоянието между двете ваксини трябва да е 14 дни.

Нищо няма да се случи и ако двете ваксини се поставят едновременно, по примера на редица други страни, допълни тя.