С мащабна доброволческа акция Царацово стартира подготовката за своя празник „По терлици и шевици“. В почистването се включи и първият екокамион на Община Марица, който бе закупен от българска компания.
В иницитивата участваха близо 80 служители на компании от промишлената зона, както и от администрацията на общината. Доброволците почистиха общинския път от прелеза на Голямоконарско шосе до разклона за Бенковски. Те получиха чували и необходимата екипировка, както и инструкции за безопасност при почистване на посочените терени от кмета на Царацово. Екипи на МВР осигуриха контрол по време на работа.

Трасето с дължина около 2,5 км, преминаващо покрай входа на Царацово, бе почистено от пластмасови и хартиени опаковки, както и от храсти. В края на акцията новият екокамион извози събраните отпадъци.
„С тази инициатива показваме, че когато общността, бизнесът и местната власт работят заедно, можем да постигнем реална промяна. Надяваме се подобни акции да се превърнат в традиция“, коментира кметът на Царацово Димитър Петров. Той допълни, че почистването е част аранието т подготовката за празника на селото „По терлици и шевици“, който ще се проведе на 14 септември.
Инициативата ще бъде продължена и от жителите на Царацово, които желаят не само да облагородят пространствата, но и да се повиши ангажираността към опазване на околната среда. Акцията бе подкрепена от бизнеса в региона, като знак, че грижата за природата и обществото не е еднократен акт, а споделена отговорност.

„Инициативата на кметството бе първата демонстрация на новите екоавтомобили, закупени от общината в рамките на програмата за насърчаване на устойчиви практики и подобряване на чистотата в населените места. Електрокамионите ще се използват за събиране и извозване на отпадъците, като ефективно ще влязат в полза на обществената ни кауза. Старанието на администрацията ни е с екообученията в учебните заведения, с разделното събиране на отпадъци и с въвеждането на електрически автомобили при сметопочистването Марица да стане първата въглеродно-неутрална община в България“, посочи от своя страна кметът на Община Марица Димитър Иванов. Той уточни, че закупените ековозила през следващите дни ще започнат да работят и във всички населени места на общината.






.webp)
Прочетете още
- 11:00 Благомир Коцев показа как правилно да изхвърляме боклука си и отпуши вълна от недоволство ВИДЕО
- 12:40 Спешно се търсят кръводарители за младия мъж, пострадал при катастрофата край с. Иван Вазово
- 12:00 Професор назова 10-те причини хората да напускат Велико Търново и къде искат да живеят
- 13:15 А аз чакам с него... Думите на една съпруга разтърсиха хиляди