За опасна ситуация с градския транспорт в София алармира в социалната мрежа Facebook Венета Искренова. Тя описва инцидент, разиграл се на 24 юни около 13:00 - 14:00 часа на натоварената спирка срещу Военномедицинска академия (ВМА) в посока кв. „Борово“.
Секунди преди трагедията и реакцията на един човек
Според разказа на Искренова, последната врата на тролейбус по линия №2 е затиснала ръката на пътник, който не е успял да се качи навреме в превозното средство.
„Човекът викаше, отвътре също се чуваше викане - тролеят не тръгваше, но и не отваряше вратата. Бях по средата на дължината на тролея отвън - чаках друг транспорт, изтичах напред и чукнах силно на първа врата. Шофьорът отвори. Казах му, че ще влачи човек от последната врата със затисната ръка“, споделя за бързата си намеса жената.
Веднага след предупреждението шофьорът е отворил задната врата, пътникът е успял да влезе и превозното средство е потеглило. Искренова обаче изразява сериозно недоумение от липсата на реакция както от страна на водача, така и от десетките чакащи граждани на спирката.
„Шофьорската кабина добре е обградена и изолирана от шума на пътниците, това добре! Но шофьорът не следи какво се случва в огледалата, какво се случва на вратите и точно на спирка! А при десетки пътници на спирката никой не реагира адекватно. Този път прескочихме лошото!“, допълва авторката на поста.
Случаите не са прецедент
Публикацията бързо провокира вълна от коментари в мрежата, където и други столичани споделят за сходни преживявания по същата линия и на същата локация.
Милена Пенева посочва, че е станала свидетел на почти идентична случка ден - на същата спирка и на същата дата, като тогава затисната е била пътничка. „Шофьорът се извини, че не вижда в огледалата, на слизане беше наистина много внимателен“, отбелязва тя.
Друга гражданка, Славея Кинчева, алармира за липса на контрол и професионализъм, като споделя личен горчив опит от периода на майчинството си:
„Случвало ми се е 3 пъти автобус да затвори вратите върху мен, докато качвам количката. Уви - огледалата явно не се ползват по предназначение. Първият път пуснах сигнал - нито някой се свърза с мен, нито разбрах дали са предприети мерки“.
Дебат за гражданското общество и „стадния инстинкт“
Инцидентът отвори и по-широка дискусия в социалните мрежи за реакцията на обществото в критични ситуации. Според Елена Мечева, хората често се смущават да предприемат действия в подобни елементарни, но рискови моменти.
„Все още има много път да извървим към това, което се нарича гражданско общество. За мен също е трудно, все едно някакъв стаден инстинкт те натиска да си траеш. Случки като описаната са много важни, защото хем давате пример, хем го разгласявате“, коментира Мечева, описвайки бездействието в подобни ситуации като хроничен проблем.
Врата на рейс затисна ръката на жена, замалко да заклещи детето ѝ
Шофьор на автобус затисна жена с вратите, оказа се пиян
Вратите на автобус затиснаха пловдивчанка, рейсът мина през крака ѝ
Врати на автобус затиснаха двама души в Стара Загора
Снимка: iStock photos / Getty images
Прочетете още
- 09:00 При сделки на жилища „на две цени" има риск за купувача, а държавата губи милиони ВИДЕО
- 14:28 Четиригодишните Иван и Беатриче водят тежка битка - нека им помогнем
- 18:05 Нова риба плъзна в гръцките води, хапе плажуващи. Ето всичко, което трябва да знаете
- 13:00 „25 евро за 5 километра": Майка с дете остана шокирана след курс с такси в Пловдив