Пловдив почете 150 години от гибелта на Васил Петлешков – един от най-смелите и непреклонни българи, останал в историята като символ на достойнство, саможертва и вярност към отечеството.
Тържественото отбелязване се състоя пред паметника на Петлешков в Цар-Симеоновата градина и бе организирано от движение „Съединени Българи“. На събитието присъстваха заместник-кметът на Община Пловдив Николай Бухалов, районните кметове Георги Гатев и Емил Русинов, общински съветници, общественици и граждани.
Опело в памет на Васил Петлешков отслужи отец Георги, а водещата Яна Димитрова припомни завета на героя, превърнал личната си саможертва в пример за поколения българи.
В словото си адвокат Станислав Станев постави акцент върху безсмъртния пример на Петлешков и неговото достойнство, купено с кръв. Той припомни знаковите думи „Сам съм, други няма“ – израз на непоклатимата воля на героя да понесе страданието, без да предаде своите съратници и българската кауза.
„Най-силното впечатление от личността на Петлешков е неговото изключително достойнство. Именно по този начин си мечтая да виждам България, българите и най-вече нашите политици – твърди и достойни“, заяви Станев.
От името на движение „Съединени Българи“ Димче Ямандиев подчерта високата цена на свободата и дълга на днешните поколения към онези, които са дали живота си за България. В изказванията бе припомнено, че свободата не е даденост, а завещание, извоювано с кръв и саможертва.
„Свободата се дава с кръв, не с нещо друго“, каза Димандиев. Той отправи призив към младите хора да помнят за какво са се борили българските герои и да пазят свободата и суверенитета на държавата.
Председателят на „Браво Пловдив“ Веселин Костов също се обърна към присъстващите, като постави въпроса за политическия морал и отговорността на съвременните управници. В словото му прозвуча предупреждение, че няма нищо по-ценно от свободата и суверенитета на България.
По време на честването бе припомнен и произходът на Васил Петлешков, като бе отбелязана връзката му с Македония – определена от един от говорещите като „коравото сърце на българщината“.
Присъстващите се обединиха около посланието, че почитането на Васил Петлешков не е само отбелязване на историческа дата, а напомняне за смисъла на жертвата, за силата на характера и за моралния дълг към България.
Васил Петлешков остава един от най-ярките примери в българската история – великан на националната кауза, чийто живот и гибел продължават да бъдат ориентир за достойнство, родолюбие и непреклонност.
View this post on Instagram


















Прочетете още
- 14:03 36 наградени от БЧК-Пловдив за Световния ден на най-голямата хуманитарна организация
- 12:00 Жена избегна удар от общински камион в Пловдив, секунди по-късно машината удари кола ВИДЕО
- 11:02 България има ново редовно правителство
- 14:00 "Бой докато мърда": Шокиращ разказ и ВИДЕО от масовия бой в Габрово