Портрет на 12-годишната Сияна Попова, която загина в тежка катастрофа в края на март, се появи върху скала край морето в Приморско.

Творбата е дело на художника Стойко Гагъмов, известен с портретите си на заслужили българи Това съобщи бащата на Сияна – Николай Попов, в емоционален пост във Facebook.

На портрета Сияна е усмихната и държи в ръцете си малко коте.

„Благодаря на художника Стойко Гагъмов, който нарисува портрет на Сияна върху скалите в Приморско. Тъжно е, че Сияна стана известна със смъртта си. Тя имаше бъдеще, което ѝ беше отнето по изключително жесток начин. След години можеше да бъде художник, архитект или физик – все неща, за които мечтаеше“, написа почерненият баща.

Той си спомня за дъщеря си като изключително състрадателно и добро дете: „Сияна неистово искаше да помага на деца в неравностойно положение, на възрастни и бедни хора. Плачеше за тях, често ходеше на църква. Сама си купуваше икони и кръстчета. Обичаше животните и им помагаше. Тя беше ангел“.

В памет на дъщеря си Николай Попов създаде фондация „Сияна Попова“ и кампанията „Нито едно дете повече“, чиято цел е да насърчава към по-голяма отговорност на пътя и да предотвратява подобни трагедии.

„Тя ще ми помага от небесата. Вярвам, че доброто не умира!“, завършва публикацията си Николай Попов.

СНИМКИ на износени гуми предизвикаха гневна реакция от бащата на загиналата Сияна

Припомняме, че Сияна загина при сблъсък на лек автомобил с тежкотоварен камион на пътя Плевен - Луковит на 31 март. В колата са се возели тя и нейните баба и дядо. В хода на разследването стана ясно, че шофьорът на тежкотоварния автомобил е карал с превишена за опасния участък скорост.

Художникът Стойко Гaгъмов е родом от Асеновград, но живее в Пловдив, като през лятото често отсяда в Приморско. Той споделя, че е наследил таланта от дядо си. През последните 25 години Стойко създава портрети на известни и заслужили българи върху скали, фасади на училища и обществени сгради. Най-мащабният му проект е под операта на град Санта Круз на остров Тенерифе. Там рисунките му, които прави година и половина, се простират върху 2400 кв. м вълнолом. Те са общо 340 портрета на световни личности, сред които българите Гена Димитрова, Николай Гяуров, Борис Христов, Георги Минчев и Теодосий Спасов.