Какво дава една шпионска агенция за Коледа? Какво ще кажете за гатанка, обвита в мистерия.

GCHQ, британската агенция за електронно и киберразузнаване, публикува в сряда годишното си коледно предизвикателство – сезонна поздравителна картичка, която се удвоява като набор от трудни пъзели, предназначени да развълнуват младите умове за решаване на шифри и разкриване на улики.

Предизвикателството е насочено към млади хора на възраст от 11 до 18 години, които се насърчават да работят в екип и да използват „странично мислене, изобретателност и постоянство“, за да разбият седемте главоблъсканици, зададени от „вътрешните пъзели“ на GCHQ.

За първи път през 2015 г. до сега, картичките се превърнаха в ежегодна традиция. Картичка може да бъде изтеглена от уебсайта на GCHQ и е станала популярна сред учителите – агенцията казва, че една трета от британските средни училища са я изтеглили.

Агенцията признава, че празничното веселие има скрита цел.

Директорът на GCHQ Ан Кийст-Бътлър каза, че се надява картата да вдъхнови младите хора да изследват предмети от STEM – наука, технологии, инженерство и математика – „и да обмислят какво може да предложи една кариера в киберсигурността и разузнаването“.

Освен това има за цел да разсее някои митове за разузнавателната работа, подхранвани от суперагент Джеймс Бонд и други измислени шпиони.

„Главният загадчик“ на GCHQ, Колин, каза, че предизвикателството се решава най-добре чрез работа в екип, за разлика от популярния образ на самотния гений или соло таен агент.

„Не ме разбирайте погрешно – имаме гении в отдела“, каза Колин, който посочи само първото си име поради секретния характер на работата си. „Но това, което имаме, е голям брой хора с различни умения, които се обединяват."

„Уменията, които искаме, са доста разнообразни. Харесваме аналитичните умения, но и уменията за странично мислене. И ни харесва идеята с някои от тези пъзели, че е необходимо известно количество постоянство, за да стигнем до отговора."

Картата съдържа карта на Обединеното кралство, свързана с местата, където GCHQ има бази, включително високотехнологичния си щаб в Челтнъм, Западна Англия, наречен поничката заради формата си.

Много британци са запалени по решаването на пъзели и връзката между пъзелите и шпионажа често се отбелязва – особено в многото книги, филми и телевизионни предавания за Блечли Парк, комплекс от сгради и дървени колиби северозападно от Лондон, където по време на Втората световна война , стотици математици, криптолози, експерти по кръстословици и компютърни пионери са работили за разбиването на тайните кодове на нацистка Германия, пише Асошиейтед прес.

Историците казват, че работата им е съкратила Втората световна война с цели две години.

Колин каза, че сред новобранците в GCHQ „сега чуваме все повече и повече, че за първи път са чули за GCHQ чрез картичките“.