Две нови области преминават в червената зона по заболеваемост. Това са Пловдив и Хасково. Очаква се утре в червено да се оцвети и Благоевградска област. София-град влезе в жълтия Етап 2 от Плана за справяне с пандемията. Това показва справка в системата на здравните власти.

Общата заболеваемост за страната се покачва и днес е 291 на 100 000 души. Вчера бе 276. Две от 28-те области днес са с рекордна дневна заболеваемост за последните 14 дни.

Прогнозата е, че Силистренска област е с най-голям потенциал до дни да е областта с най-голяма 14-дневна заболеваемост и да изпревари Варна и София.

Заболеваемостта в София-град на 14-дневна база е 423 на 100 000 души население, а в област Варна – 429 на 100 000. Според националния план двете области са в етап две, където важат редица мерки.

Най-много новозаразени с COVID-19 през изминалото денонощие са отчетени в областите София-град - 585, в Пловдив - 215 и в Бургас – 214. Най-малко новозаразени през последното денонощие има в областите Видин – 6, в Смолян – 13, в Ловеч – 20, в Търговище – 22.

При влизане в Етап 2 се предвижда въвеждането на следните ограничителни мерки: 

-носене на защитна маска за лице в лечебни и здравни заведения, обекти за предоставяне на социални услуги, градски транспорт и в други обекти, в които риска от заразяване е висок (напр. затвори);

-спазване на физическа дистанция от минимум 1,5м;

-хигиена на ръцете и дезинфекция на повърхности, редовно проветряване;

-Работа от разстояние (надомна), при възможност. 

-Носене на защитна маска за лице на закрито в обекти с обществено предназначение, търговски или други обекти, които предоставят услуги на гражданите и в други обекти, както и по време на различни образователни (в т.ч. училища и висши учебни заведения), спортни, научни и културни дейности и мероприятия, свързани със струпване на хора.

-Въвеждане на изискване за недопускане на не повече от 1 човек на 8 м2 в търговски обекти.

-Ограничаване на свижданията в лечебни заведения и в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и в социалните услуги от резидентен тип за деца и възрастни. Допускат се само свиждания при пациенти с болничен престой над 5 дни - по преценка на лекуващия лекар относно здравословното състояние на пациента и риска от заразяване с COVID-19.

-Ограничаване на извънучилищните мероприятия и събирания на деца и младежи.

-Недопускане смесване на ученици от различни паралелки. Въвеждане на задължителна регистрация на ежедневния брой отсъстващи ученици по медицински причини.

Противоепидемични мерки могат да бъдат въвеждани както на областно ниво (след предложение на директора на съответното РЗИ до Главния държавен здравен инспектор), така и на национално ниво (след предложение на Главния държавен здравен инспектор до министъра на здравеопазването). Софи