От днес, 1 декември, влиза в сила нискоемисионната зона за автомобили в София. Забраната за влизане в „малкия ринг“ на центъра е с разширен обхват и ще важи за превозните средства от първа и от втора екокатегория.
Забраната има за цел да подобри чистотата на въздуха и ще важи в периода на зимните месеци – от днес до 28 февруари догодина.
Тя беше приета с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 г.
Зоната с ограничения – „малък ринг‘, обхваща територията между булевардите „Васил Левски“, „Патриарх Евтимий“, „Ген. Скобелев“, „Сливница“ и ул. “Опълченска”.
Граничните булеварди не са част от самата зона и преминаването по тях на всички превозни средства е позволено без ограничение, а указателни табели ще помагат на шофьорите да се ориентират в движение.
Забраната обаче не важи за автомобили, чиито собственици са с постоянен адрес в зоната или са хора с увреждания, които притежават карта за преференциално паркиране, издадена от СО или от друга община в България.
За да контролира спазването на ограниченията, СО разчита на камери, разположени на външните точки на „малкия ринг“, и специализиран софтуер, който автоматично ще извършва проверка в съответните бази данни, за да се установи екологичната група и собствеността на всеки автомобил.
Глобите започват от 50 лв. за физически лица или имуществена санкция в размер от 200 лева.
В София има изградени пет буферни паркинга на спирки на метрото, където може да се използва услугата „паркирай и пътувай“, която спестява време и неудобства на жителите и на гостите на столицата, отбелязват от Общината.
Паркингите са при метростанциите „Джеймс Баучер“, „Цариградско шосе“, „Васил Левски“ и два при метростанция „Бели Дунав“.
Нискоемисионната зона в София е една от близо 400 в Европа, като до 2025 г. се очаква броят ми да надмине 500.
Зоните с ниски емисии са една от най-ефективните мерки, които градовете могат да предприемат за подобряване на качеството на въздуха, пише bTV.
В резултат на въвеждането им намаляват емисиите на фини прахови частици (ФПЧ2,5, ФПЧ10), азотен диоксид (NO2) и, индиректно, на озон (О3). Именно това са трите основни замърсителя на въздуха, които предизвикват здравословни проблеми в цял свят.