Църквата "Свети Николай Мирликийски" в с. Голема Раковица, Софийска област, е в плачевно състояние.
Национален паметник на културата, построен преди повече от 160 години, плаче за ремонт. Църквата е преживяла Априлското въстание, когато селото е опожарено. Тогава храмът е бил превърнат в конюшня, по-късно пален, но не е изгорял. Преживяла е и Втората световна война, когато по време на бомбардировките над София професорите Никола Маринов и Илия Петров заедно с техни ученици рисуват стенописите.
Храмът става паметник на културата с местно значение заради уникалния иконостас, но към днешна дата има спешна нужда от ремонт и реставрация. През 2018 година е стартирала дарителска кампания за ремонт на църквата, според запознати има и изготвен план за пълна реставрация, научи GlasNews.bg. Към този момент обаче не е ясно дали дарителската кампания все още е активна.
"Това нехайство е петно за нашата община!", пише жител на селото и допълва: "Впрочем скоро ще бъде затворена, защото е опасна за посетителите, а на Великден е било пълно с хора."
В двора на църквата "Свети Николай" се намира музей "Килийно училище". През 2005 година "Килийното училище" е реставрирано от доброволния труд на местните жители.
Село Голема Раковица се намира в планински район, на 44 км източно от София, на 693 м надморска височина, в подножието на Западното Средногорие и Софийското поле. Разположено е главно около сливането на двете реки Равна и Лопушна, които образуват река Лесновска.
Къщите са разположени около двете реки, но има и много къщи, разположени амфитеатрално по околните височини, което придава на селото много живописен вид. В западния край на Голема Раковица започва горната част на язовир Огняново. Старият път, водещ към селото, е залят от язовира, а новият минава през околните височини, откъдето се разкриват великолепни гледки към високи и причудливи червени канари.
Снимки: Йордан Петров