"Първите 40 дни на 2025 г. изминаха. Въпреки много топлия януари (+3 градуса над нормата), цените на тока са много високи - средно около 60% над миналогодишните. Лигнитните ТЕЦ отново носят тежестта на зимата като за първия месец дават с 22% повече електричество в сравнение с преди година". Това написа в профила си във Фейсбук Боян Рашев, експерт в управлението на околната среда и енергийния сектор.

Той коментира, че ТЕЦ-овете работят още по-активно през месец Февруари и отбелязва, че за 9 дни (33% от месеца) вече са произвели 57% от количеството, произведено през февруари, 2024 г. "Ако я карат така, спокойно ще направят скок с поне 50% за месеца", допълва Рашев.

Съществуват обаче и сериозни проблеми в работата на някои от основните енергийни мощности в страната. Според Рашев, АЕЦ "Козлодуй" е намалила производството си с около 7% в сравнение с 2024 година, като товарът на 6-ти блок се държи под капацитет през последните месеци. Това състояние поставя под въпрос ефективността на ядрената ни енергийна мощност.

Относно ТЕЦ "Марица-Изток 2", анализът показва, че централата е наистина активна, с вариращо натоварване между 1000 и 1550 MW. Това е значителен скок в сравнение с предходната година, когато централата е работела само с три блока на около 400 MW, коментира Рашев. Тази година производството ѝ е три пъти по-високо, което със сигурност е помогнало за стабилизацията на енергийната система в страната.

Според енергийния експерт ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3" се е върнала обратно в електроенергийната система - "с два активни блока (50% от пълната й мощност). Засега работи основно с 3-ти блок като през най-студените дни включи и 4-ти. Работата й много допринесе за това цените да не излетят неконтролируемо нагоре", посочва Боян Рашев.

Експертът добавя още, че двата блока на ТЕЦ "AES Гълъбово" са под пара непрекъснато и с огромни флуктуации на товара. "Най-модерната ни ТЕЦ е критично важна за балансирането на системата и отлично си върши работата", споделя той.

"ТЕЦ "Бобов дол" стандартно работи като базова ценрала с 2 (300 MW) от 3 блока, като блоковете се сменят през седмица. След безкраен ремонт ПАВЕЦ "Чаира" (третата графика) беше включена с една турбина през декември. Работи почти всеки ден, вкл. сутрин и вечер, възползвайки се от големите разлики в цените в различни периоди от денонощението. И така до 24 януари. След това ПАВЕЦ "Чаира" отново изчезна от системата. Притеснявам се да напиша какво си мисля...

Останалите големи ВЕЦ на НЕК са доста активни сутрин и вечер (дават до към 800-1000 MW за 2-3 часа), но се забелязва относително ограничаване на работата им през февруари. Вероятно е заради намаляването на валежите.

Всичко останало се появява и изчезва от време на време и няма съществен принос към надеждността на системата.

Това е положението", завършва експертът.