Цената на водата в София може да поевтинее от началото на следващата година, когато дружеството трябва да има нов бизнес план за инвестиции в мрежата, прогнозираха експерти.

Причината е, че в момента нормата на възвръщаемост на собствения капитал на „Софийска вода“, което всъщност е печалбата, е 17%, а от 1 януари 2022 година Комисията за енергийно и водно регулиране е определила 8,12%, което е двойно по-малко. Така на практика се орязва печалбата на дружеството, която се калкулира в цената и при равни други условия, тоест, ако няма съществено изменение на разходите за добив и доставка, водата трябва да поевтинее. В момента кубик от живителната течност струва 2,94 лева в София. Все още не са правени изчисления с колко точно трябва да падне заради орязаната печалба на дружеството, коментираха експерти.

Цените, които ще се прилагат през следващите пет години, трябва да бъдат вписани в бизнес план на ВиК дружествата, предвижда законодателството. Тези планове пък се внасят за одобрение в КЕВР, след което регулаторът обявява цените на водата за следващата година. Към момента столичното дружество е внесло непълен бизнес план, в който не са записани новите цени, въпреки че крайният срок беше в края на юни тази година. В КЕВР са постъпили заявления с бизнес планове и цени от 42 ВиК оператори, които са публикувани на интернет страницата на регулатора. Техните предложения са за увеличение на цените на водата с над 30%.

Регулаторът уведомил „Софийска вода“, кмета на София и председателя на Столичния общински съвет, че „до момента дружеството не е внесло предложения за цени за регулаторния период 2022-2026 г., нито ги е оповестило в медиите и на своята интернет страница.“

Регулаторът е поискал Столична община да предприеме действия, с които да принуди „Софийска вода“ да изготви бизнес план за 2022-2026 година и предложения за цени и да ги съгласува. КЕВР не може да разгледа проекта на бизнес плана, ако не е одобрен и съгласуван със Столична община, е категоричен председателят на КЕВР Иван Иванов.

Водният оператор протака бизнес плана, за да избегне намалението на цената на водата, коментираха експерти. Междувременно в парламента са внесени три проекта за промени в Закона за ВиК услугите. Всичките целят задържане на цената и съобразяването й със загубите и качеството на водата.

“Телеграф“ потърси коментар от дружеството, но до редакционното приключване на броя такъв не беше получен.