За последното денонощие у нас са починали 189 пациенти с коронавирус. Това ни подрежда на първо място по смъртност на глава от населението в Европа, на дневна база.

Лекари предупредиха, че има пациенти с пневмония, които дори не знаят, че са заразени. Тези случаи са едни от най- рисковите, заради късното откриване на заразата и опасността от тежки последствия.

Не само големият брой болни -  застаряващото население, както и лошото състояние на базата в болниците са другите две причини за черната статистика и рекордния брой смъртни случаи от коронавирус у нас, категорични са медици.

„При такива пандемии няма как да не се плаща цена! Това значи, че базата е амортизирана, консумативи, материали, медикаменти, ограничения и в много голяма степен липсата на персонал”, обясни за Нова телевизия анестезиологът доктор Колчаков.

„ Аз съм анестезиолог-реаниматор така, че при нас да пишем смъртни актове е, за съжаление, неотменна част от ежедневието ни. Със смъртта не се свиква и особено с млади хора, да не говорим за деца”, споделя той.

Битката с коронавируса е трудна, защото заразата се оказва много по-агресивна към белия дроб. Затова и  рентгенолозите вече я разпознават на мига. Към момента една от най-големите опасности при COVID инфекцията продължава да е двустранната пневмония. При вируса тя е по-различна и може да мине без симптоми:

„Атакува капилярите – най-малките кръвоносни съдове, и това е причината хората без особена симптоматика, като кашлица и секрети, изведнъж на рентген да се вижда една много напреднала пневмония. Трудно се открива и дори не се открива на слушалките”, обясни д-р Колчаков.

Това, което той съветва, е болните да следят  температурата, кашлицата и при поява на задух, веднага да се допитат до лекар. Лекарите обаче изнемогват, признаха от Българския лекарски съюз. Много от тях вече са болни, или повторно заразени с COVID. Затова подкрепиха затягането на мерките и отправиха апел към хората - да спазват настоящите.