Инфлацията изяде 20 на сто от доходите на домакинствата. Засегнати са спестяванията и пенсиите. Финансистите съветват да пазим поне половината от месечния си доход за основни разходи. А останалите средства да разпределяме за различни цели, за да ги предпазим от инфлационните процеси.
В процентно изражение хранителните стоки са поскъпнали с 14 на сто, а сметките за бита – с 13%, според данните на националната статистика. „Според мен са се покачили поне тройно, защото парите, с които пазарувах за цяла седмица за семейството, в момента стигат за няколко дена“, сподели жителка на София.
Ваня Григорова: Всичко у нас поскъпва и ще продължи да поскъпва
Инфлацията ще продължи да изяжда доходите и спестяванията, прогнозира финансистът Йордан Генов пред БНР и съветва:
„Ако месечните ни разходи вече са се увеличили с 10-20 процента, нямаме друг избор освен да отрежем част от т.нар. избираеми разходи – тези, които са за ваканции, за хобита. Така че аз трябва бързо да се опитам да вкарам бюджета си в някакъв баланс. Това означава, че основни разходи, които включват – за храна, дрехи, облекло, транспорт, кредити, наем, да са до 50% от моя бюджет“. А от останалите средства задължително да си осигурим финансов буфер за извънредни ситуации, макар и той да бъде изяден от инфлацията.