Обичайна гледка, с която сме свикнали, е да видим прясно боядисана стена с надраскани инициали по нея. Всякакви послания “красят“ сградите в градовете из страната ни. От имената на „най-известните“ в квартала, инициалите на футболни отбори до – за наша радост и нещо красиво със смисъл.

Именно такива са примерите, за които ще ви разкажем от Пловдив, Варна и село Старо Железаре край Хисаря.

В града под тепетата, ликът на Христо Ботев краси бетонните стени на моста на Коматевския възел. Преди години, група ентусиасти от така наречената „Лудата банда“, решават да изрисуват образа му. Не закъсняха и вандалските прояви разбира се, но отново добри хора възстановиха първоначалния му вид, като изчистиха грозното петно боя от лицето на националния ни герой.

Близо до Пловдив, край лечебния град Хисаря, в село Старо Железаре, можете да видите своеобразен музей на уличното изкуство. Графитите са направени от българския художник Венцислав Пирянков и неговата полска съпруга Катажина.

Китното селце, намиращо се в сърцето на България, днес е със затихващи функции, дължащи се на факта, че жителите му, по-голямата част от които са възрастни, с всяка изминала година намаляват.

Във Варна, Възрожденската Стена продължава да носи гордост у жителите на града. „Възрожденци Варна" сътвориха галерията на стената в началото на Аспаруховия мост.

Последната рисунка напомня за Баташкото клане. С нея авторите целят да изобразят картина на самото робство като цяло.

Преди това на Стената на героите бяха изрисувани портретите на Христо Ботев, Капитан Петко войвода, Георги Раковски, Георги Бенковски, Райна Княгиня, Баба Тонка и Паисий Хилендарски. В реализацията на цялата идея има символика - стената се намира на бул."Христо Ботев" и ул. "Захари Стоянов", под така наречените "Барутни погреби".

Един от основните автори на възрожденските графити, познат под името Жабата за съжаление почива преди няколко години. Негов познат, реши да припомни за личността на твореца-пънкар.

Ето какво написа Живко Драгостинов преди дни:

"Всички знаете за Възрожденската Стена във Варна. Но малко от вас знаят кой е човекът от първата снимка. Това е Жабата. Антон. Той беше един от основните хора сътворили това съвременно изкуство. Преди три години, на вчерашния ден той почина на 34 години.

Познавах го отдавна. От дете. Не сме били първи приятели, но в един момент беше част от живота ми. Върл фен на Черно Море.

Обикновен човек. Съвременен герой и възрожденец, за който не се е казало нищо и никъде. Анонимен артист.

Стана ми много тъжно вчера, когато научих, че се е споминал. Остави жена и две деца. Малки деца."