„Няма фактори, поради които цената на горивата да доближат 4 лв. за литър, при каквато и да е ситуация”. Това заяви Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация.

„Ако цените тръгнат надолу, това ще се отрази и на колонките, но към настоящия момент няма такъв тренд”, каза още той.

По думите му се очаква в следващите 4-5 месеца цената да бъде стабилна. „Очакваме дори след това да няма голямо поскъпване, но да се надяваме, че дотогава и кризата в Украйна ще получи някакво решение”, добави той.

„Цените на горивата тръгнаха леко надолу през последните дни, но днес отново барелът за „Брент” е на 108 долара. Тези 120 долара, които видяхме покрай кризата в Украйна, така и не се отразиха на цените в България. Т.е. ние не можем да свалим цена, която не сме качили”, отбеляза още Светослав Бенчев.

Колко платиха държавите от ЕС на Русия за горива през 2021 година?

„В Румъния цените на дизела достигнаха до около 3,70, а в Гърция бензинът беше около 4,20 лв. за литър”, добави той.

Василев: България предложи на ЕС намаляване наполовина на акциза на горивата

„Когато погледнем цените на едро, без данъци и такси, по справки на ЕК, се оказва, че те са доста ниски. Българските са едни от най-ниските, а често и най-ниските. В Европа всички рафинерии отговаряме на едни и същи изисквания. Няма как разликата да бъде много голяма”, смята Бенчев.

Според него, ако се сравнят производствените цени в ЕС, както и тези с данъци и такси, „ние сме на чудесни нива спрямо ситуацията в момента в Европа и на Балканите”. „И в Румъния, и в Гърция цените са по-високи”, отчете експертът.

„Ако няма санкции за руския петрол – цените му ще се стабилизират до сегашните нива. Ако има – те със сигурност ще се повишат”, заключи Светослав Бенчев.

Трагикомедия: глоба за шофьора, наточил бензин в цистерна за "сурово мляко"