Мъж от столичния квартал Мусагеница алармира във Facebook за поредния институционален абсурд: служители на общината, вместо да използват специализиран автомобил тип паяк, са започнали да влачат паркирани коли с изтекли документи за гражданска и преглед с помощта на пътна помощ с лебедка – при това без оглед на риска от повреди.
„Закачиха колата на лебедката, която беше на ръчна и на скорост, и започнаха да я извлачват между други автомобили. Ако не бях вкъщи, щях да остана без броня“, разказва Мартин Ханджиев.
Какво всъщност се случва – и защо това е сериозен проблем?
1. Лебедка ≠ паяк
Автомобилната пътна помощ с лебедка не е предназначена за тесни градски пространства, нито за насилствено теглене на блокирани коли. За такива случаи се използва паяк, който вдига целия автомобил и не го влачи по земята.
2. Повреди при неправилно вдигане:
Когато автомобил е на ръчна спирачка и на скорост, той е механично блокиран. Опит за теглене със сила може да доведе до:
повреда на трансмисията,
увреждане на спирачната система,
увреждане на гумите,
контакт с други паркирани автомобили – както почти се е случило в описания случай.
Според мнение на професионалист, което GlasNews поиска, това не е просто небрежност. Това може да бъде юридически уязвимо действие, включващо: нарушаване на целостта на частна собственост; нанесени щети, които подлежат на обезщетение; и дори – при сериозни инциденти – гражданска отговорност за общината или изпълнителя.
Хората под поста питат:
Защо не се използват подходящи средства (паяци), когато се знае, че колата може да е блокирана?
Има ли вътрешна инструкция за такива случаи?
Кой ще плати щетите, ако автомобил бъде увреден?
Какво да правят гражданите, ако техният автомобил пострада при такова „вдигане“? Как да реагирате при такава ситуация?
Заснемете всичко – от началото до края (видео, снимки)
Запишете номера на автомобила за пътна помощ
Извикайте полиция – имате право да оспорите действията
Подайте жалба в Столична община и КАТ
Потърсете обезщетение при доказана щета
Защото законът е важен – но изпълнението също! Да, законът позволява да се вдигат коли с изтекла „Гражданска отговорност“ или преглед. Но законът не дава право да се причинява щета в процеса. Гражданите нямат вина, че някой технически не е обучен, или че „няма паяк на разположение“.
Общественият ред не може да се поддържа с институционална некомпетентност. Време е Столична община да даде ясен отговор и да гарантира, че правилата се прилагат професионално, а не произволно.
Ето и целия пост на Мартин Ханджиев:
Малоумниците от общината са започнали да отстраняват автомобили с изтекли гражданска и преглед. Всичко ок, ще кажете защо малоумници, ами с пътна помощ, а не с паяк. Закачват автомобил на лебедката, който е на скорост и на ръчна и започват да го извлачват, повреждайки и други автомобили. Ако не бях вкъщи и случайно не бях погледнал през прозореца, оставах без броня...
Да изтегляш перпендикулярно паркирал автомобил, между други, който е на ръчна спирачка е дебилност, дори и според полицаите, които бяха дошли. Според мен това си е вид престъпление.
Снимката е илюстративна