Бях казал, че около Великден ще имаме скок в случаите и лошите ни очаквания се сбъднаха.  Общият брой на заразените в България с коронавирус са вече 800, но лабораториите продължават да работят. Това каза в предаването "Лице в лице" по бТВ генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.

"Във ВМА се очакват около 140 проби да бъдат завършени, за да се види колко от тях са положителни. Утре сутринта ще имаме нови данни", добави той.

„Всички математически прогнози показваха, че в дните около Великден ще имаме скок в броя на потвърдените случаи на заразяване с коронавирус. Влагахме субективен момент в предвижданията заради по-хубавото време и Цветница. Лошите ни очаквания обаче се сбъднаха. Миналата седмица хората бяха недисциплинирани и сега берем „плодовете“, заяви генералът.

Водещата Цветанка Ризова цитира премиерът Бойко Борисов, който каза, че ако трябва ще затвори София. Тя добави, че това вече е безсмислено, защото народът се е изнесъл.

„Тогава хората ще са изправени пред големия проблем да не могат да се приберат. Излизането на толкова много хора ще доведе разнасянето на заразата по всички краища на България. Предстоят ни много напрегнати и интересни времена“, коментира Мутафчийски.

„Досега математическите модели показваха, че хващаме двама души на 11 заразени. Сега се казва, че са двама на седем, което е много по-добре. Т.е. допустимия брой на заразените, които не са обхванати от здравната система, е около 6-7 хиляди души“, добави той.

При масовите изследвания ще попаднем поне на 993 души от хиляда, които нямат никакви антитела, нито са болни, заяви генералът.

Според вас възможно ли е държавата да отдели половин милиард, за да докаже, че 993-ма са здрави и че само седем са се срещали с инфекцията, попита той.

Изследванията, които се направиха в Бургас и в други градове, показват, че нашата популация все още е девствена по отношение на срещата си с коронавируса, коментира професорът.

Той заговори за мутации в нашия геном, които били типично за населението в Източна Европа, което ни правило по-устойчиви на заразяване и за по-малка смъртност. „В Белгия се появи такава теория, която се опитва да обясни защо все пак в нашия регион има по-малка смъртност“, добави шефът на щаба за борба с коронавируса.