Собственик на медицински център и петима общопрактикуващи лекари са били задържани за източване на Здравната каса. Това стана ясно от брифинг на Районният прокурор Петър Петров, в който участваха също наблюдаващият прокурор Димитър Костов и директорът на пловдивската полиция Станимир Калоферов, пише TrafficNews.bg. 

Схемата е включвала издаване на направления за микробилогични и микроскопски изследвания, изискване при постъпване на работа в ресторанти, хранителни обекти и фирми, които се занимават с пакетиране или търговия с хранителни продукти. Също така подобни изследвания се изискват от деца, които постъпват в училище или в детска градина.

Пациенти на джипитата са отивали при тях с искане за направление за такива изследвания. Лекарите са им казвали да си оставят здравната книжка , а след това са им ги връщали с попълнени, без на практика някой да им е правил изследвания. По време на разследването е установено, че книжките са стигали по курирер до Медицински център в Асеновград, където служители на центъра са били обучени , да оформят здравната книжка без участието на пациента. И по този начин лицето се води здраво.

Разследващите са установили е през последните 2 години по тази схема са издадени 1800 направления. Някои пациенти са имали по няколко такива направления на тяхно име. Те са отчетени като изпълнени и Здравната каса ги е платила на центъра. Освен това пациентите са оставяли и други суми за логистика на книжките.

Документирата щета за Касата на този етап е 18 хил. лева. „Проблемът в случая обаче не е толкова в материалните щети, които са причинени на касата, а в изключително високата обществена  опасност. Представете си само, че сервитьорът , който сервира в ресторанта или продавачът в магазина са с хепатит! Че деца със заболяване са допускани до училище или градина , с риск да заразят и другите деца“ коментира прокурор Петров.  

Директорът на Областната дирекция на МВР ст. комисар Станимир Калоферов уточни, че информацията за престъплението е получена в Икономическа полиция. Медицинският център е работил цели 2 години необезпокояван.

„След получаване на сигнала започва разследване, което  установява няколко лекари с практики в областта,  които издават такива направления. Претърсени са 8 жилища, лаборатория в медицински център, автомобили. Иззети са здравни книжки, документи, компютри.  Със заповед по ЗМВР са задържани 7 лица“, каза Калоферов и благодари на полицаите от ИП и на прокуратурата за взаимодействието.  

Наблюдаващият прокурор Димитър Костов съобщи, че обвиненията срещу замесените са по чл. 212 от Наказателния кодекс за  документна измама, който предвижда от 2 до 8 години затвор.

Собственикът на центъра е на 59 години, а лекарите участвали в схемата между 39 и 69 години. След като им бъдат свалени обяснения, наблюдаващия прокурор ще прецени какви мерки за неотклонение да им бъдат наложени.

„Извършен е голям обем работа, иззети са много компютри и след експертизи ще установим, дали има други замесени лекари. Проверява се дали Здравната каса е източвана и с други направления“ , заяви Костов.

Един от задържаните е подсъдим и по друго дело на Райнна прокуратура , отново за източване на Здравната каса.

Гражданите, които са се вазползвали от опасната схема не носят наказателна отговорност  

„В края на процеса колегите ще докладват и наблюдаващият прокурор ще реши какви действия да предприеме срещу тях. Може да им бъде търсена административна отговорност“, заяви Петров.