Факт е, че с всеки изминал ден все повече български села оставят обезлюдени. И без статистики знаете, че това е така и няма връщане назад, поне към момента.
Днес от GlasNews.bg ще ви разкажем за родопското село Чамла. То, за разлика от много други, не е обезлюдено през последните години, а още по-рано. Но какви гледки и каква красота предлага само района около него...
Запустялото село Чамла формално е едно от най-високо разположените села в България – близо 1650 м.н.в., защото землището административно все още се води за село, макар тук отдавна да няма дори сезонни обитатели. Намира се близо до село Мугла и Триградското ждрело.
От 1878 до 1886 година Чамла попада в т.нар. Тъмръшка република. През 1920 година в селото живеят 87 души, през 1946 – 133 души, а през 1965 – 162 души.
Запустява и се обезлюдява напълно през 80-те години, но не е премахнато от списъците на НСИ и ГРАО. Не е било електрифицирано и няма канализация, показва проста справка.
През 2004 французинът Оливие Люк се опитва да стане единственият жител на селото, но устоява по-малко от година при първобитните условия. След него испанецът Оскар Кореа повтаря авантюрата.
В 2006 за „селото“ има проект в него да се проведе младежки фестивал на изкуствата „Чамла фест“. Проектът пропада в последния момент и мястото е сменено. Като причина е изтъкната непроходимостта на яз. Батак.
Снимки в социалната мрежа обаче повдигат въпроса "Какво ни липсва на нас българите за да оставим този рай и да се пръснем по света? Други народи от пустинята направиха рай' ние от рая ад.". Това пита Калинка Петкова.
Наистина реалността е тъжна.
Ето и малко статистика, за да говорим нещата наизуст.
Общо 577 села в страната са без население или с едноцифрен брой жители, показва справка в Националния регистър на населените места на НСИ.
Данните са към 31 декември 2020 година, като към същата дата в страната има 5 257 населени места, от които градовете са 257, селата - 4 998, а манастирите със статут на населено място са два - Клисурският и Рилският.
Селата без население или с едноцифрен брой жители са с 40 по-малко в сравнение с предходната 2019 година, сочат данните. Общият брой на селищата, в които живеят от един до максимум до 9 души, е 413, а 164 са тези, в които няма нито един постоянен обитател. Селата без население намаляват със 7 в сравнение с 2019 година.
Рано или късно вероятно хората ще искат да се върнат в селата. И то без да го заради пандемия или показност, а защото ще им липсва природата, свободата, красотата и може би най-вече спокойствието и тишината.
Снимки: Мария Станчева