Два месеца България живя в извънредно положение. Наложено заради епидемията от COVID-19, то промени живота на всички - от бебетата, които не получаваха храна от млечните кухни, до пенсионерите, които бяха принудени да забравят за ежедневните разходки в парковете. От учениците, които се научиха да учат онлайн и които така и ще завършат, до родителите им, които загубиха работата си и бяха принудени да отидат в Бюрото по труда.
Тези са новите заповеди, които ни касаят до 14 юни! СНИМКИ
От днес край! Извънредното положение пада, но идва ли "нормалното"? Късно снощи стана ясно, че от днес до 14 юни се въвежда извънредна епидемична обстановка в България. Решението и заповедите влязоха в сила от 00:00 часа днес.
Те са групирани в 4 вида заповеди. Първата е за противоепидемичните мерки, втората за преминаването през КПП-тата, третата е свързана с карантина и изолация при хората със заболяване или контакт с болни хора, а четвъртата заповед е какво ще работи и кои заведения ще продължат да не функционират", обясни здравният министър.
"Разрешаваме трансплантациите и вече всички могат да ходят свободно в градските градини и паркове. Това са новите мерки, които се взимат", каза министър Ананиев в отговор на журналистически въпрос.
"Извънредното положение е отменено, но всички мерки, които сме преценили, действат. Динамиката е голяма, възможно е да има много скоро промени в тях, и то в положителен план", каза още Ананиев. "Ние сме преценили, че един месец е достатъчен период от време, в което да видим как се развива заболяването в България и как действат мерките."
Президентът подписа указа за Закона за здравето, но... ще сезира КС
Ограниченията - без промяна
След 13 май ограничителните мерки, които бяха въведени срещу разпространението на коронавируса, остават без промяна.
Забранени остават:
- посещенията в хранителните магазини и аптеките между 8.30 и 10.30 ч. за хора под 60-годишна възраст.
- сядането на пейки и по поляните в парковете и градските градини
- нарушаването на наложена от властите карантина.
Без изключения продължава да е и 14-дневната домашна изолация, която поема ангажимент да спазва всеки пристигащ от чужбина.
Наказанията при нарушаване на противоепидемиологичните мерки остават от 300 до 1000 лв. за първо нарушение и от 1000 до 2000 лв. за повторно. Запазва се и санкцията от 5000 лв. за нарушаване на изолацията, в т.ч. и за контактни лица.
Позволени при спазване на дистанция и мерки за дезинфекция са:
- индивидуалните спортове на открито
- посещенията в кина, музеи, галерии и библиотеки на закрито, както и на културните събития на сцени на открито
- колективните спортове на открито за аматьори без състезателен характер (в т.ч. футбол, баскетбол, волейбол)
- посещенията в болниците за планови операции и прегледи
- имунизациите, детските и женските консултации
Инвитро процедурите, които за кратко бяха спрени, отново се правят. Преди дни обаче се оказа, че част от манипулациите остават забранени заради грешка в заповедта на здравния министър. Очаква се нова заповед, която да ги позволи.
- разрешават се от днес и трансплантациите.
Магазините и заведенията - частично отворени
Все още остават затворени заведенията и магазините в големите търговски центрове. Останалите търговски обекти, включително фризьорските и козметични салони, имат право да работят, но като осигурят поетапно пускане на клиенти и дистанция на входа и касите. Същото важи и за пазарите и цветните борси.
Заведенията на открито могат да работят, като между масите трябва да има 1.5 м разстояние, а на една маса могат да сядат не повече от четирима души или едно семейство.
Плажовете в страната трябва да бъдат готови за използване на 1 юни. Концесионерите ще плащат по-ниски такси, срещу което обаче са задължени да намалят наполовина в сравнение с миналата година цените на шезлонгите и чадърите.
Запори и наказателни лихви
Процедурите за публична продан се спират за още два месеца - до 13 юли.
Наказателните лихви при нарушени плащания на вземания няма да текат също до юли. Това обаче ще важи за финансови институции като фирми за бързи кредити, но не и за кредити към банки, които вече се предоговарят.
След два месеца на принудителна ваканция съдилищата започват отново работа при мерки за предпазване от заразата - подробности тук.
Стана ясно как ще работят съдилищата по време на епидемия
За трудов стаж пред тази година ще се зачитат не 30, а 60 дни неплатен отпуск, тъй като много от служителите са принудени да излизат в принудителна почивка, за да не загубят работното си място.
Децата - далеч от училища и градини
Децата засега няма да се връщат в училищата и детските градини. Учебната година ще завърши онлайн, а изпитите за външно оценяване след четвърти и десети клас няма да се състоят. Единствените, които ще се завърнат физически в училищата са седмокласниците, които трябва да положат изпити за прием в гимназиите, и зрелостниците. Изпитите ще бъдат през юни.
До две седмици правителството и Националният оперативен щаб срещу коронавируса ще анализират дали детските градини и яслите да отворят отново. За целта властите ще изчакат да видят резултатите от отварянето на детските заведения в Дания и Германия, пускат и анкети сред всички родители, за да се види каква е нагласата им.
Пловдивските родители нямат страх от COVID-19 - 80% искат отваряне на детските градини