Зимата идва и сега е идеалното време да си осигурим енергията, която ще ни е необходима за подсилване на организма – защото, както е добре известно, през студените месеци той се изтощава. Най-добре е това да стане с естествени пробиотици, един от които е киселото зеле.
Славата му на лекарство за храносмилателната система е доказана и никак не е случайна, но за да е ефективно това лекарство, е важен и сортът на този зеленчук, но и начинът, по който той се приготвя. Как?
Рецептата на Евдокия Колова от с. Николово е 300 грама морска сол на десет литра вода.
„По принцип слагам един кочан царевица и един корен от хрян – за да се запази хрупкаво и трайно“, казва тя. По думите ѝ е много важно дали времето е топло или студено.
"Когато времето е топло, бързо се извършва ферментацията и по-бързо може да се развали зелето. Най-добре е когато времето е студено тогава да се сложи зелето, за да може да се запази по-дълго“, разказва пред БТВ Евдокия.
Хрянът е от домашната й градина и не влиза в сметките. За напълване на шейсет литров бидон, те – заедно с водата – те са не повече от петдесет лева.
Следващите дни застудява все повече, така че е време за зеле – за лек, за здраве и за махмурлук.
Тодоров 10:39, 10.11.2024
Прекалихте с това кисело зеле! Неуважаеми кисели и некадърни новинари, писачи, мисирки тъпи и гладни! Наврете си кочани зелки между долните устничи, задните бузи и...ще стане супер воняща новинарска туршия.
Васко цигането
Какви са тези "кочани зелки" бе, олигофрен? Ти ли ги отглеждш? През това време на жена ти и навират едри кочани, но не от зелки , а баш мръсни и кирливи цигански боздугани.Мухльо!