Вероятно сред сградите, които най-много съхраняват паметта за хората и които в най-голяма степен разкриват мечтите от миналото, са тези на централните гари в градовете. Точно те се превръщат не само в архитектурни символи, но и са силно послание от нашите предшественици - за времето, за поривите им, за таланта им.
В този смисъл входната врата на Пловдив - Централна гара, е типичен пример...
Първият повей на модерността идва в Пловдив в началото на 70-те години на ХIХ век с Барон-Хиршовата железница. Връзката със столицата Цариград отваря нови хоризонти пред пловдивските търговци, а колонията от европейски техници и железопътни служители придава нов облик на пловдивското общество.
Сградата на старата гара се намира на два километра южно от града, но по европейски образец бързо се превръща във важен елемент на новото градоустройство. Тук е изградена голямата спиртна фабрика на Боманти. Само за двайсетина години прашният коларски път се превръща в една от най-красивите улици, наречена „Станционна”, с жилищни сгради на европейските дипломати, архитекти и техници.
През 1905 година започва строителството на нова Централна железопътна гара по проект на италианския архитект професор Мариано Перигони. Тя е построена за три години от 1905 до 1908 год. Приемната сграда на гарата е проектирана по принципа на симетрията, с три ризалита и с барокова, богато орнаментирана фасада. Откриването на сградата в стил необарок става на 30 ноември 1908 година. С нея са свързани спомените на поколения пловдивчани и гости на града.
През 2018 г. сградата на гарата, която е и паметник на културата, беше реставрирана. Строителите запазиха и възстановиха изцяло конструкцията, покрива на сградата и царската чакалня в приемното здание.
По време на реконструкцията беше премахната старата мазилка. Изцяло е подновен покривът, възстановени са всички архитектурни елементи по фасадата, сменена е дограмата.
Елементите са възстановени на базата на стари снимки и проекти, намерени във Виена. Запазени максимално са стоманените конструкции, възстановени са навесите, а полилеите са ремонтирани в Англия.
А в края на годината Централна гара в Пловдив получи приз в конкурса "Сграда на годината".
Само че... дали сега пътуването с влак е толкова вълнуващо приключение?