„Според мен става въпрос за човешка грешка, небрежност на персонала“, каза здравният министър Асен Меджидиев по повод случая с разменените бебета в болница „Шейново“. 

След 2 месеца отглеждане на дете майка се е усъмнила, че то не е нейно. Направила е ДНК-тест, който е потвърдил това. Разминаване има при гривните, поставени на ръцете и на майките, и на бебетата. Още при самото изписване има разлика в номерата. 

„Разпитани са 28 човека в рамките на седмица. От назначената изготвена по делото ДНК експертиза е установено ,че родителите, вписани в актовете за раждане на двете деца, не съответстват на биологичните“, каза Иван Стефанов, зам.-районен прокурор на София. 

Другата майка обаче оказа да върне детето, което е отглеждала до момента.

„Още съм в шок и не съм в състояние. Детето ми е добре. Ще се боря докрай“, каза Севда Михайлова, майка на едното от бебета. 

Севда каза, че не е в контакт с другата майка, но я е виждала в болницата. И двете майки са съдействали за вземането на биологичен материал за ДНК-експертизата.

Кметът на София Йорданка Фандъкова разпореди да бъде извършена проверка, а здравният министър назначи Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ също да провери случая. 

„Разпитаха абсолютно целия персонал, който е ангажиран със случая, включително акушерки и сантираки от неоанатологията. Те също недоумяват как се е стигнало до тази ситуация. Има някои неща, които проследихме и са леко смущаващи“, каза д-р Румен Велев, директор на болница „Шейново“. 

При коя от майките остава всяко от бебетата, разменени в болница?

Директорът каза, че не вярва размяната да е била умишлена. 

„При констатирани слабости и пропуски ще бъдат наложени безкомпромисно наказания“, каза Дончо Барбалов, зам.-кмет на София

Прокуратурата е образувала досъдебно производство за евентуална умишлена размяна на бебета, като Наказателният кодекс предвижда до 2 години лишаване от свобода.

Майката на едно от разменените бебета: Много се разстроих, не мога да спя

„Шокиращ случай, който ни дава поредния повод да отбележим, че законодателството в България е остаряло. Според сега действащия Наказателен кодекс, който умишлено замени, скрие или подхвърли малко дете се наказва с лишаване от свобода до две години. Това е изключително леко наказание за деяние, което е с тежки травми за родителите и близките на тези малки бебета“, казахяа от прокуратурата. 

Към момента децата се намират при майките, с които са изписани от болницата. Все още не е ясно дали и кога ще бъде направена размяната и децата ще бъдат предадени на биологичните си майки.